Lemoniada od dzieciaka - legalna. Byle nie mieszał jej palcem

Lemoniada od dzieciaka - legalna. Byle nie mieszał jej palcem
fot. depositphotos.com / AI

Stoisko z lemoniadą prowadzone przez dziecko nie wymaga rejestracji w sanepidzie, ale dorosły opiekun i czyste ręce to według GIS absolutna podstawa.

Główny Inspektor Sanitarny opublikował zalecenia dotyczące okazjonalnej sprzedaży lemoniady, soków, owoców i domowych wypieków przez dzieci. Z dokumentu wynika, że taka działalność nie podlega nadzorowi Państwowej Inspekcji Sanitarnej i nie wymaga rejestracji, jednak przy przygotowywaniu żywności trzeba przestrzegać podstawowych zasad higieny.

Jak wyjaśnia GIS, jednorazowa lub okazjonalna sprzedaż żywności prowadzona przez dzieci nie podlega przepisom prawa żywnościowego w takim zakresie, jak profesjonalne zakłady produkujące lub sprzedające żywność, w tym stragany działające na targowiskach w sposób ciągły. Nie oznacza to jednak pełnej dowolności - w przypadku zgłoszenia nieprawidłowości Inspekcja będzie podejmowała działania interwencyjne.

Kluczowa zasada jest jedna: dzieci zawsze muszą przygotowywać i sprzedawać żywność pod opieką osoby dorosłej, która nadzoruje zarówno przygotowanie produktów, jak i organizację stanowiska. Samo stoisko powinno stać w miejscu czystym i bezpiecznym, z dala od źródeł zanieczyszczeń, takich jak śmietniki, oraz być zabezpieczone przed nadmiernym słońcem. Dzieciom należy zapewnić dostęp do wody przeznaczonej do spożycia i środki higieny osobistej.

Inspektorat przypomina o podstawach higieny. Osoby przygotowujące i wydające żywność powinny dokładnie myć ręce wodą z mydłem, używać czystych naczyń, mieć czystą odzież i unikać bezpośredniego kontaktu dłoni z żywnością - do nakładania produktów służą szczypce, łopatki lub rękawiczki jednorazowe. Sprzedaży nie może prowadzić osoba z objawami chorobowymi, takimi jak gorączka, kaszel czy biegunka.

Wytyczne odnoszą się też do konkretnych produktów. Lemoniadę wolno przygotowywać wyłącznie z wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi - dotyczy to również lodu. Owoce, zioła i dodatki muszą być dokładnie umyte, a gotowe napoje należy trzymać w zamkniętych pojemnikach, w chłodnym miejscu, z dala od owadów, kurzu i słońca. Sprzedaż powinna odbywać się wyłącznie w kubkach jednorazowych.

Na stoisku mogą znaleźć się owoce z własnych sadów, ogrodów lub działek, pod warunkiem że są świeże, nieuszkodzone i posegregowane według gatunków. GIS zakazuje sprzedaży owoców z terenów narażonych na zanieczyszczenia, zwłaszcza rosnących bezpośrednio przy ruchliwych drogach. W przypadku domowych wypieków nie zaleca się kremów z surowych jaj ani mas wymagających stałego chłodzenia, a produkty łatwo psujące się powinny trafić do przenośnych termoboksów.

Sanepid zwraca również uwagę na organizację stanowiska - powinno być wyposażone w czysty blat, pojemnik na odpady oraz środek do mycia lub dezynfekcji rąk. Ważne jest rozdzielenie przyjmowania gotówki od wydawania żywności, co ogranicza ryzyko przenoszenia zanieczyszczeń. Klienci powinni mieć możliwość uzyskania informacji o składnikach mogących wywoływać alergie, takich jak mleko, gluten, orzechy czy jaja, a także o sposobie przygotowania produktów i ich cenach.

GIS podsumowuje, że żywność najlepiej przygotowywać w dniu sprzedaży, a produkty budzące wątpliwości co do świeżości należy wyrzucić. Najważniejsze pozostaje bezpieczeństwo konsumentów - i stała obecność dorosłego opiekuna przy dziecięcym stoisku.
Źródło: GIS

Komentarze

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.