Około 60-letni mężczyzna zmarł najprawdopodobniej na wskutek zatrucia tlenkiem węgla.
Do zdarzenia doszło dziś (18.11) w miejscowości Łąka w powiecie rzeszowskim tuż przed godziną 11. Strażacy zostali poproszeni przez ratowników medycznych o pomiar stężenia tlenku węgla w domu jednorodzinnym.

W pomieszczeniu, w którym przebywał mężczyzna wartość stężenia tlenku węgla przekraczała dopuszczalne stężenie w pomieszczeniu. Urządzenie do pomiaru stężenia wykazało około 100bpm czadu. Prawdopodobnym źródłem toksycznego czadu mógł być pracujący piekarnik gazowy, który znajdował się w budynku.

Poza poszkodowanym, w domu nie było nikogo. To już druga ofiara tlenku węgla na Podkarpaciu w bardzo krótkim odstępie czasu. Od początku września tego roku, podkarpaccy strażacy wyjeżdżali już 62 razy do działań związanych z tlenkiem węgla. Do podkarpackich szpitali trafiło 21 osób z objawami zatrucia tym toksycznym gazem.

Apelujemy o rozsądek. Zadbaj o sprawdzenie i wyczyszczenie przewodu kominowego. Zadbaj również o siebie i swoich bliskich. Inwestując niewielką kwotę w zakup czujki tlenku węgla chronisz siebie i swoją rodzinę.

mł. bryg Marcin Betleja - rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.