Współpracy na linii rząd - samorząd, niezależności finansowej samorządów i bezpieczeństwa mieszkańców dotyczyła dzisiejsza konferencja prasowa zorganizowana przez radnych Platformy Obywatelskiej z udziałem Wojewody Podkarpackiego, społeczników, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i wspieranego przez nich, prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka.
- Na ostatniej prostej do wyborów potrzeba decyzji która będzie kreowała przyszłość - mówił radny miejski Marcin Deręgowski, rozpoczynając konferencję prasową i zachęcając do oddania głosu na Konrada Fijołka.

- Cieszę się że mogłem przyjechać żeby wesprzeć Konrada Fijołka - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Jak ważna jest współpraca samorządów z rządem w zakresie wykorzystania środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i środków na budowę dróg, my samorządowcy mówimy od dawna .To bardzo ważne, że skończyła się już era populizmu. Teraz walczymy aby finanse samorządu były całkiem uniezależnione od rządu. My, samorządowcy z Unii Metropolii Polskich, w tym pan prezydent Fijołek i ja, współpracujemy z panem ministrem Domańskim żeby taki system przygotować - mówił prezydent Trzaskowski.

- Wreszcie zostały odblokowane olbrzymie pieniądze z Unii Europejskiej, 600 miliardów zł z KPO ale też właściwego budżetu UE i one będą służyły inwestycjom takim jak tutaj, inwestycjom drogowym które są w Rzeszowie bardzo potrzebne. Tylko samorządowcy z ogromnym doświadczeniem będą wiedzieli jak te środki wykorzystać po to, żeby ich miasta mogły dalej się rozwijać - kontynuował Trzaskowski.

Prezydent Warszawy odniósł się również do kwestii bezpieczeństwa. Mówił o konieczności zachowania demokracji, bo tylko ona zapewnia bezpieczeństwo. - Dzisiaj Rzeszów jest stolicą bezpieczeństwa całej Polski dlatego tak ważne, żeby miał doświadczonego gospodarza, gospodarza wypróbowanego, wiarygodnego. Głosujcie Państwo na Konrada Fijołka - zakończył Trzaskowski.

Odniósł się także do miejsca konferencji. - Jesteśmy w miejscu gdzie kończy się bardzo ważna droga dla Rzeszowa, ale ona w moim programie na najbliższą kadencję jest zadaniem nr 1. I połączenie tego miejsca przez Wisłok mostem, aż do ul. Jana Pawła II, to jest dzisiaj najpilniejsza dla Rzeszowa inwestycja, żeby rozładować korki - powiedział Konrad Fijołek.

O tym jak pozyskać środki na budowę dróg mówiła Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas -Hul. - Bardzo aktywnie włączę się w pomoc w zakresie pozyskania środków europejskich, a znacie mnie Państwo jak bardzo potrafię to robić. Te środki będą mogły pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy a KPO zarządza administracja rządowa, a nie samorząd województwa, bo taka plotka się pojawiła - mówiła.

Wojewoda poruszyła również temat bezpieczeństwa mieszkańców Rzeszowa. - Prezydent Konrad Fijołek przygotował świetny projekt, dotyczący popularyzacji i poprawy bezpieczeństwa dedykowany dla dzieci i młodzieży w szkołach. Ten projekt rekomendowałam do ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji jako projekt, na który chcemy pozyskać dofinansowanie. Mówiła także o drugim rekomendowanym projekcie, dot. przebudowy skrzyżowań i poprawy sygnalizacji przy szkołach - dodała Teresa Kubas-Hul.

Marek Ustrobiński, który przez 16 lat jako wiceprezydent odpowiadał za drogi i infrastrukturę w mieście, a obecnie jest dyrektorem GDDKiA, mówił o rozwiązaniach drogowych miasta i dojazdu do miasta, w tym o decyzji ZRID na przebudowę kolejnego etapu S19: Rzeszów - Sokołów Małopolski i dobudowę kolejnych pasów.

- Szlak wschód -zachód już nam służy. Autostrada jest już oddana. Szlak północ-południe czyli droga ekspresowa S19 jest zrealizowana od węzła Rzeszów południe w kierunku Barwinka i w kierunku północnym w kierunku między Jasionką a Sokołowem - mówił Marek Ustrobiński. Dyrektor rzeszowskiego oddziału GDDKiA zadeklarował też współpracę z Prezydentem Konradem Fijołkiem w kwestiach poprawy komunikacji miasta.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.