Na Cmentarzu Komunalnym w Jedliczu odbyła się uroczystość upamiętniająca 79. rocznicę śmierci kapitana Stanisława Betleja.
Stanisław Betlej ps. "Lampart" urodził się 19 sierpnia 1910 w Męcince. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy i Szkołę Podchorążych Piechoty w Komorowie. Służył w 6 pułku Strzelców Podhalańskich w Samborze, gdzie dowodził plutonem i kompanią przeciwpancerną. W 1940 został członkiem Związku Walki Zbrojnej i przyjął pseudonim "Lampart". Był komendantem placówki AK w Jedliczu i oficerem do spraw wyszkolenia w Komendzie Obwodu AK w Krośnie. W 1944 r. walczył w akcji "Burza", a następnie zgłosił się do służby w Wojsku Polskim. Dowodził 2 batalionem 27 pułku piechoty i wziął udział w walkach nad Nysą Łużycką i Sprewą. Poległ 22 kwietnia 1945 r. w bohaterskim ataku na bunkier niemiecki pod Boxbergiem. Pośmiertnie został odznaczony Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy. Jego imieniem nazwano szkoły, jednostki wojskowe i ulice w różnych miastach Polski.

79. rocznica śmierci kpt. Stanisława Betleja

We wtorkowej (23 kwietnia) uroczystości na Cmentarzu Komunalnym w Jedliczu udział wzięła najbliższa rodzina kpt. Betleja, Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik, burmistrz elekt Wojciech Tomkiewicz, radni rady miejskiej z przewodniczącym Piotrem Woźniakiem, dyrektor GOK Zygmunt Jerzyk, pułkownik w stanie spoczynku Józef Mroczka - prezes Zarządu Wojewódzkiego Żołnierzy Wojska Polskiego, mieszkańcy, delegacje szkół wraz z dyrektorami i nauczycielami.

79. rocznica śmierci kpt. Stanisława Betleja

Wydarzenie miało podniosły charakter. Odśpiewano hymn państwowy, odczytany został uroczysty Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła bratanica Stanisław Betleja, Elżbieta Betlej a na grobie złożone zostały biało-czerwone wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

79. rocznica śmierci kpt. Stanisława Betleja

Wojskową Asystę Honorową wystawił 5 Batalion Strzelców Podhalańskich z Przemyśla. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Zobacz galerię


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.