Wszystkie podkarpackie powiaty, a także Krosno, Przemyśl, Rzeszów i Tarnobrzeg otrzymają w sumie prawie 6 mln zł na realizację zadań związanych między innymi z nieodpłatną pomocą prawną.
Dla osób, które złożą deklarację, że z przyczyn finansowych nie mogą skorzystać z usług komercyjnych, świadczone są: nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie, a także mediacja sporów. Podmioty świadczące te usługi realizują również zadania z zakresu edukacji prawnej.

Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje łącznie 85 punktów, z których część działa wyłącznie stacjonarnie w jednej lokalizacji, a część obsługuje w różne dni tygodnia nawet kilka gmin na terenie powiatu.

Co ważne, dla usługi tej nie ma rejonizacji, wobec czego możliwe jest skorzystanie z niej w dowolnym punkcie. Każdy starosta i prezydent miasta publikują szczegółowe informacje o lokalizacji i godzinach pracy punktów, telefonie służącym ewentualnej rezerwacji terminu, a jeśli została wybrana - o specjalizacji z określonej dziedziny prawa.

W obliczu napływu uchodźców z terenu ogarniętej wojną Ukrainy, na Podkarpaciu funkcjonują punkty świadczące w ograniczonym zakresie świadczenie także w językach angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

W 2024 roku na realizację usługi wojewoda podkarpacki przekaże łącznie 5 980 260 zł. W 2023 r. było to 5 610 000 zł, w 2002 r. - 5 676 000 zł, a w 2021 r. - 5 676 000 zł.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.