W Krośnie odbyło się dzisiaj, 12 maja, wydarzenie pod nazwą "Majówka z Europą", zorganizowane przez posłankę Joannę Frydrych, prezydenta miasta Piotra Przytockiego oraz Stowarzyszenie Unia Przedsiębiorczych w Krośnie. Impreza ta miała na celu uczczenie 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i zgromadziła licznych przedstawicieli władz oraz gości.
"Majówka z Europą" rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Polski przy akompaniamencie Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej, a po oficjalnym powitaniu, uczestnicy wydarzenia wyrazili swoje przemyślenia na temat znaczenia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Posłanka Joanna Frydrych podkreśliła historyczne korzenie Unii, przypominając o jej powstaniu jako środku zapewnienia trwałego pokoju w powojennej Europie. - Nie sposób nie wspomnieć o Robercie Schumanie, który uznawany jest za jednego z ojców Unii Europejskiej. To właśnie Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, która przyczyniła się do narodzin Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali - mówiła.

Krosno. Majówka z Europą

Europosłanka Elżbieta Łukacijewska zwróciła uwagę na potrzebę ciągłej obrony wartości takich jak wolność, demokracja i bezpieczeństwo. - Musimy zabiegać każdego dnia o te wartości, które o które walczyli nasi rodzice - powiedziała, przestrzegając przed zagrożeniami dla suwerenności Polski.

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul przypomniała historię wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z kolei Bronisław Baran, zastępca prezydenta miasta Krosna, podzielił się wspomnieniami z momentu przystąpienia Polski do UE, podkreślając korzyści, które z tego tytułu płyną. - Nasze Krosno skorzystało z setek milionów środków unijnych, które posłużyły na rozwój miasta i infrastruktury - mówił Bronisław Baran.

Krosno. Majówka z Europą

Prezes Zarządu Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Paweł Szczygieł, wskazał na konkretne przykłady korzyści płynących z członkostwa w Unii, takie jak dofinansowanie lokalnych projektów. - Centrum Dziedzictwa Szkła to modelowy przykład synergii naszych narodowych interesów i członkostwa w UE - stwierdził.

Krosno. Majówka z Europą

Antoni Pikul, działacz Platformy Obywatelskiej, zaapelował o mądry wybór w zbliżających się wyborach do europarlamentu, podkreślając znaczenie odpowiedzialności i szacunku w polityce. - Ja, jako patriota, jako Polak i jako mieszkaniec Podkarpacia, czuję się po prostu obrażony, że Jarosław Kaczyński - naczelnik państwa robi z nas ludzi Podkarpacia po prostu wstyd. Jeżeli na listę i na pozycję numer jeden wstawia człowieka, o którego najprawdopodobniej upomni się niedługo prokuratura i organy ścigania, daję go na jedynkę, bo przecież to Podkarpacie, to ono wszystko kupi jak i każe to tak zagłosują. Szanujmy się, proszę państwa - powiedział Antoni Pikul.

Na zakończenie wydarzenia uczestnicy wspólnie odśpiewali Hymn Europy, a na uczestników czekał okolicznościowy tort oraz rozdawane były gadżety i flagi Unii Europejskiej i Polski.

Zobacz galerię


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.