Uczennica 4 klasy Liceum Plastycznego w Krośnie Julia Durał zdobyła I miejsce w konkursie w partnerskim mieście Marl.
Julia Durał uczennica 4 klasy Liceum Plastycznego w Krośnie, zdobyła I miejsce w konkursie organizowanym przez nasze partnerskie miasto Marl (Niemcy) z okazji Międzynarodowego Tygodnia Przeciwko Rasizmowi 2024. Jest to główna nagroda w kategorii - Miasta Partnerskie.

Miasto Marl w ramach ogólnoniemieckiej kampanii "Międzynarodowego tygodnia przeciwko rasizmowi" zorganizowało konkurs plastyczny, do którego zaprosiło dzieci i młodzież z miast partnerskich, w tym również z Krosna. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na problem rasizmu. Praca plastyczna polegała na zaprojektowaniu grafiki, obrazu o formacie tradycyjnej koperty.
Julia Durał z prezydentem Krosna

Do wyboru były dwa tematy: Za różnorodnością. Przeciwko rasizmowi! oraz Wszyscy ludzie mają prawa: prawa człowieka dla wszystkich!
Najlepsze prace zostały wydrukowane na kopertach, w których urząd miasta Marl rozsyła korespondencję do swoich mieszkańców, w czasie kiedy obchodzony jest tydzień przeciwko rasizmowi, czyli od 11 do 24 marca.

Na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku młodzież z krośnieńskich szkół tworzyła swoje prace. Krośnieńska komisja wybrała najlepsze z nich i przesłała do Marl, do głównego organizatora konkursu. Jury oceniało projekty pod kątem artystycznym ale przede wszystkim wymowności przekazu i przesłania zawartego w obrazach.
Prace z Krosna były oceniane razem z pracami nadesłanymi z pozostałych miast partnerskich Marl: Bitterfeld (Niemcy, Saksonia-Anhalt), Creil (Francja), Herclijja (Izrael), Kuşadası (Turcja), Pendle (Wielka Brytania), Zalaegerszeg (Węgry).

Do konkursu Międzynarodowy Tydzień Przeciwko Rasizmowi 2024 zgłoszono ponad 600 prac z 44 grup z samego Marl i miast partnerskich. W krośnieńskim etapie oceniano ponad 20 prac z czego 11 zgłoszono i przesłano do Marl do głównego konkursu. Jury wyłoniło czterech zwycięzców: trzech z Marl i jednego z miast partnerskich.

Prace nagrodzone w konkursie we wszystkich kategoriach
Prace nagrodzone w konkursie we wszystkich kategoriach

Z miast partnerskich zwycięzcą został projekt Państwowej Szkoły Sztuk Pięknych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie autorstwa Julii Durał o wymownym i intrygującym przesłaniu.

Praca Julii Durał została oceniona najwyżej i zwyciężyła w kategorii projektów z miast partnerskich. Uczennica krośnieńskiego "Plastyka" za pracę pt. Look! Humans! (Patrzcie! Ludzie!) zdobyła nagrodę w wysokości 500 Euro.
Gratulacje młodej artystce przekazał Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna podczas spotkania 17 maja 2024 roku.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.