Od września br. uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli wyjechać nawet na pięciodniową wycieczkę szkolną. Koszty wyjazdu będą mogły zostać pokryte z budżetu państwa nawet w 100 proc.
Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że w czerwcu rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych dla uczniów w ramach przedsięwzięcia "Podróże z klasą". W 2024 r. na ten cel MEN przeznacza 60 mln zł.
"Podróże z klasą" to nowe przedsięwzięcie, dzięki któremu uczniowie będą mieli okazję poznać polską tradycję, kulturę oraz osiągnięcia nauki.

- Wiemy, że bariera finansowa jest poważna, dlatego zdecydowaliśmy się na 100 procentowe dofinansowanie wycieczek szkolnych. Wcześniejsze programy ministerialne zakładały niepełne wsparcie finansowe. My chcemy wyrównywać szanse, żeby rodzice nie musieli już dopłacać - powiedziała Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej.

Warunkiem uzyskania dofinansowania jest uwzględnienie w programie wycieczki wizyty w: muzeum, galerii sztuki, teatrze, operze, filharmonii, centrum nauki, skansenie lub innej instytucji kultury (zwane punktami edukacyjnymi). Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli pojechać na wycieczki, w czasie których odwiedzą punkty edukacyjne wybrane przez organizatorów. Dofinansowanie obejmie m.in. transport, nocleg, wyżywienie i koszty biletów do punktów edukacyjnych związanych z kulturą takich jak muzea, galerie, teatry.

Nabór wniosków rozpocznie się 19 czerwca br. i potrwa do wyczerpania puli środków finansowych. Wniosek może złożyć organ prowadzący za pośrednictwem udostępnionego formularza pod adresem: https://ksdo.gov.pl
O otrzymaniu środków zdecyduje kolejność złożenia prawidłowo wypełnionego formularza.

Jakie wycieczki krajowe będą finansowane?


Finansowane będą wyjazdy organizowane przez szkołę w terminie od września do 15 grudnia 2024 r., których program będzie obejmował:
- w przypadku wycieczki dwudniowej - co najmniej dwa punkty edukacyjne,
- w przypadku wycieczki trzydniowej - co najmniej trzy punkty edukacyjne,
- w przypadku wycieczki czterodniowej - co najmniej czterech punktów edukacyjnych,
- w przypadku wycieczki pięciodniowej - co najmniej pięciu punktów edukacyjnych.
W ramach wycieczki należy zrealizować minimum jeden punkt edukacyjny danego dnia.

Obowiązkowe punkty edukacyjne


Obowiązkowym punktem edukacyjnym w trakcie wycieczki jest odwiedzenie: muzeum, galerii sztuki, teatru, opery, filharmonii, centrum nauki, skansenu czy innej instytucji kultury.
W przedsięwzięciu nie ma listy punktów edukacyjnych. Konkretne miejsce wybiera organizator wycieczki.

Kto może ubiegać się o dotację?


Środki finansowe, po złożeniu wniosku, otrzymają organy prowadzące publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Przedsięwzięcie jest skierowane dla uczniów w czterech grupach wiekowych:
- I grupa - klasy I-III ze szkół podstawowych,
- II grupa - klasy IV-VI ze szkół podstawowych,
- III grupa - klasy VII-VIII ze szkół podstawowych,
- IV grupa - szkoły ponadpodstawowe.

Co można sfinansować z dotacji?


Ze środków z dotacji mogą być sfinansowane tylko koszty przejazdu, bilety wstępu, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie uczestników wyjazdu.

Kryteria dofinansowania wycieczki


Szkoła otrzyma finansowanie w wysokości nawet do 100 proc. planowanych kosztów wycieczki, maksymalnie na:
- wycieczkę dwudniową - do 20 tys. zł,
- wycieczkę trzydniową - do 30 tys. zł,
- wycieczkę czterodniową - do 40 tys. zł,
- wycieczkę pięciodniową - do 50 tys. zł.
W przypadku pokrycia całkowitego kosztów wycieczki nie jest wymagany wkład własny.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.