W Komborni odbył się Piknik u Profesora Pigonia. Zorganizowane przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Krośnie oraz Gminę Korczyna
Po kilkuletniej przerwie w Komborni (11 czerwca) odbył się Piknik u Profesora Pigonia. Zorganizowane przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Krośnie oraz Gminę Korczyna wydarzenie było okazją do zapoznania się z życiorysem i małą Ojczyzną Stanisława Pigonia - profesora z Komborni.

Spotkanie rozpoczął kanclerz PANS Franciszek Tereszkiewicz witając obecnych na pikniku gości, do których adresowane było wydarzenie - uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Powiatu Krośnieńskiego.

Piknik u Profesora Pigonia w Komborni

Wydarzenie oficjalnie otworzył Wójt Gminy Korczyna Grzegorz Półchłopek. Wójt zapewnił, że pamięć o profesorze Stanisławie Pigoniu w Gminie Korczyna będzie trwała, a działania mające na celu promowanie sylwetki wielkiego Kombornianina będą przez lokalny samorząd wspierane. Podziękował przedstawicielom krośnieńskiego środowiska akademickiego za niestrudzone działania popularyzujące życiorys i dorobek S. Pigonia, zaś wszystkim uczestnikom przygotowanych w ramach pikniku rozgrywek życzył powodzenia.

Sylwetkę profesora Pigonia przedstawił prof. dr hab. Kazimierz Sikora - wykładowca językoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie - popularyzator kultury języka i wiedzy o języku polskim, dialektolog. Zaznaczył, że chłopskie korzenie przyszłego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ukształtowały go na całe życie. - Pigoń nigdy nie wstydził się domu rodzinnego, wiejskich tradycji, Komborni - zauważył prof. Sikora. - Co więcej, zawsze był niechętny studentom, którzy wypierali się swoich korzeni.

Po otwarciu spotkania uczniowie szkół podstawowych w Węglówce i w Komborni przystąpili do konkursu wiedzy o Stanisławie Pigoniu. Konkurs był dwuetapowy - w pierwszej części zmierzyli się z testem wiedzy o profesorze i jego wsi rodzinnej, zaś w drugiej przedstawili przygotowane pod opieką nauczycieli krótkie inscenizacje dzieł Aleksandra Fredry - Szkoła Podstawowa im. Stanisława Pigonia w Komborni zaprezentowała fragment "Zemsty", zaś Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Węglówce - "Ślubów Panieńskich".

piknik w Komborni

Końcowa klasyfikacja:
Wyniki indywidualne:

Uczniowie SP w Komborni - łącznie 60 pkt.
Filip Wawrzkowicz - 16 pkt
Lena Surmacz - 13 pkt
Karolina Krauz - 12 pkt
Natalia Prajsnar - 10 pkt
Małgorzata Mika - 9 pkt

Uczniowie SP w Węglówce - łącznie 48 pkt
Zuzanna Niemasik - 12 pkt
Jakub Pudło - 12 pkt
Aleksandra Petyniak - 10 pkt
Zofia Sopata - 8 pkt
Szymon Łapiński - 6 pkt

Wyniki grupowe za inscenizację:
Szkoła Podstawowa w Komborni - 30 pkt
Szkoła Podstawowa w Węglówce - 30 pkt
Łączne wyniki:
Szkoła Podstawowa w Komborni - 90 pkt
Szkoła Podstawowa w Węglówce - 78 pkt
Jury podkreśliło wysoki poziom wystawianych inscenizacji, szczegółową scenografię i duże zaangażowanie młodych ludzi.

Kiedy uczniowie szkół podstawowych zmagali się z konkursem wiedzy i prezentowali scenki fredrowskie, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych rywalizowali w grze terenowej Na szlaku przygody. Celem rozgrywki było dotarcie do domu rodzinnego profesora Pigonia z wyznaczonych punktów położonych na terenie całej miejscowości.

W rozgrywkach terenowych wzięły udział drużyny:
- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Elektrycznych w Krośnie
- Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie
- Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Jedliczu
- II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie
- Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju
- Zespół Szkół w Iwoniczu
- Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Krośnie

Końcowe wyniki:
1. II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie
2. Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju
3. Zespół Szkół w Iwoniczu

Piknik u Profesora Pigonia w Komborni

Finał pikniku odbył się w pięknej scenerii "Pigoniówki" należącej obecnie do Państwowej Akademii Nauk Stosowanych domu, w którym wychował się Stanisław Pigoń. Uczestnicy Pikniku zwiedzili zagrodę i obejrzeli kolekcję pamiątek po Profesorze Pigoniu, a na zakończenie pobytu zostali poczęstowani domowym żurkiem i tradycyjnymi proziakami wypieczone na prawdziwym, opalanym drewnem piecu. Wszystkie te pyszności przygotowały członkinie Klubu Seniora w Komborni.

W wydarzeniu wzięli udział żołnierze sanockiego batalionu 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, prezentując zainteresowanym wyposażenie bojowe i zachęcając do wstąpienia do służby oraz rozgrywając konkurencje strzeleckie, topograficzne i testy na spostrzegawczość.

Wszyscy uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez krośnieńską uczelnię oraz Gminę Korczyna.

Zobacz galerię


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.