W gminie Rymanów trwa Festiwal Dialog Kultur. Piątek (14 czerwca) poświęcony był społeczności żydowskiej.
Po raz kolejny Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie zaprosił na Festiwal Dialog Kultur. Gmina Rymanów to piękne, wielokulturowe niegdyś miejsce. Przez długie lata na tych terenach żyły i funkcjonowały wspólnie społeczności żydowska, łemkowska, polska. Każda miała swoją kulturę, ale się przenikały. Ślady tych kultur, tych którzy tutaj żyli mieszkali, pozostały do dzisiaj. Można je znaleźć w różnych miejscach na terenie gminy Rymanów.

Piątkowy (14 czerwca) "Wieczór szabasowy" poświęcony był społeczności żydowskiej, a spotkanie odbyło się w XVII-wiecznej rymanowskiej synagodze, jednym z najstarszych obiektów w Polsce. Piątek jest szczególnym dniem dla Żydów. Po zachodzie słońca zaczyna się najważniejsze dla nich święto - Szabat i trwa do zachodu słońca w sobotę. W trakcie wczorajszego spotkania z koncertem wystąpił zespół: Mike Mendel - śpiew, Dominik Bieńczycki - instrumenty klawiszowe, Mateusz Szczypka - gitara, Ozgur Ede - bas, Filip Mozul - bębny.
Po jego zakończeniu, Mike Mendel zaprosił do obchodzenia szabasu. Zgodnie z tradycją, pobłogosławił wino i chałkę.

wieczór szabasowy w Rymanowie

Prelekcję "Opowiastki o kulturze żydowskiej", czyli informacje o kulturze żydowskiej, zwyczajach, historii Żydów w Rymanowie zaprezentował Rafał Głód z Rymanowa, opiekujący się synagogą. Przybliżył, jak wygląda piątek i sobota u Chasydów, czyli Żydów pobożnych, opisał też rymanowską synagogę oraz jej wyposażenie.
Warto wiedzieć, że wzmianka o pierwszym Żydzie w Rymanowie pochodzi z 1562 roku. Napisano wówczas o "Michale, Żydzie z Rymanowa", pięć lat później w Rymanowie było pięć rodzin żydowskich, a pod koniec XVI wieku mieli już tutaj swoją gminę, bożnicę i cmentarz. Tragicznym dla społeczności żydowskiej Rymanowa był 13 sierpnia 1942 roku.
Od samego rana hitlerowcy wyganiali z kamienic Żydów i gromadzili na rymanowskim rynku, po czym pogoniono ich pieszo na stację kolejową we Wróbliku Szlacheckim. Tam załadowano ich do bydlęcych wagonów i wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu. Starych i chorych wywieziono w ciężarówkach pod Słowacką granicę do Tylawy, gdzie ich rozstrzelano.
"Wieczór szabasowy" prowadziła Alina Pulnar z Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie.

Druga część Festiwalu Dialog Kultur odbędzie się w niedzielę (16 czerwca) w Rymanowie-Zdroju. Od godz. 15.30 w amfiteatrze przy Czarnym Potoku wystąpią kapele ludowe "Duklanie", "Lubatowiwanie" i "Rymanowianie" oraz zespół folklorystyczny "Łęczanie".

Zobacz galerię


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.