W niedzielę, 7 lipca, miejscowość Rogi w gminie Miejsce Piastowe stała się areną niezwykłego wydarzenia historycznego. Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym zorganizowało trzecią już rekonstrukcję bitwy z okresu I Wojny Światowej, która miała miejsce na Górze Rogowskiej, zwanej także Klarowcem, w dniach 4-5 maja 1915 roku.
Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w intencji poległych na Klarowcu oraz ofiar wojen, odprawioną w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Rogach. Następnie widzowie mieli okazję przenieść się w czasie, obserwując przygotowaną rekonstrukcję historyczną.

W inscenizacji wzięło udział kilkanaście grup rekonstrukcyjnych, które odtworzyły taktykę, strategię oraz warunki, w jakich walczyli żołnierze ponad sto lat temu. Uczestnicy, reprezentujący różne armie, byli ubrani w historyczne mundury i posługiwali się replikami broni z epoki.

Rekonstrukcja Bitwy na Klarowcu 2024

Atmosferę bitwy spotęgowały efektowne wybuchy przygotowane przez pirotechników, a rekonstruktorzy używali ślepej amunicji, co dodatkowo zwiększyło realizm przedstawienia. Całość wydarzenia komentował prof. dr hab. Andrzej Olejko.

Rekonstrukcja Bitwy na Klarowcu 2024

Po zakończeniu rekonstrukcji odbyła się prezentacja wojsk. Następnie organizatorzy wręczyli rekonstruktorom podziękowania i medale, a uczestnicy mieli okazję zrobić pamiątkowe zdjęcia i obejrzeć przygotowane na rekonstrukcję pole bitewne.

Rekonstrukcja Bitwy na Klarowcu 2024

Zwieńczeniem wydarzenia był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej Gminy Miejsce Piastowe.

Wydarzenie to było częścią projektu "Krwawe ścieżki do Niepodległej - Rekonstrukcja Bitwy na Klarowcu 2024", dofinansowanego kwotą 63900 zł ze środków Biura "Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Zobacz galerię


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.