Tarnobrzescy policjanci zorganizowali spotkanie z dyrektorami i przedstawicielami placówek oświatowych. Celem spotkania było wzmocnienie działań pomiędzy instytucjami na rzecz bezpieczeństwa uczniów, zagrożenia przestępczością kryminalną oraz patologie zachowań rówieśniczych. W spotkaniu udział wziął Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu mł. insp. Rajmund Murek.
Dzięki uprzejmości Rektora Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu dr. hab. Pawła Maciaszczyka, wczoraj w auli uczelni odbyło się spotkanie policjantów z dyrektorami placówek oświatowych.
Na spotkaniu obecni byli: Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu mł. insp. Rajmund Murek, Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu dr hab. Paweł Maciaszczyk, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu dr Anna Zych, dyrektorzy, przedstawiciele szkół podstawowych i średnich miasta i powiatu tarnobrzeskiego oraz naczelnicy wydziałów z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.
Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu mł. insp. Rajmund Murek, przywitał zaproszonych gości oraz przedstawicieli szkół i placówek oświatowych. W wystąpieniu podkreślił wagę wzajemnych kontaktów, wymiany informacji i współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, przekazał: „chcemy wskazać potrzebę współpracy w zakresie wymiany informacji związanych z demoralizacją oraz czynami karalnymi popełnianymi przez osoby nieletnie lub na ich szkodę. Przedstawiamy zagadnienia związane z procedurą wymiany informacji w trybie przepisów procedury karnej oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Przybliżamy również, niektóre przestępstwa związane z cyberprzestępczością”. Komendant zachęcał do większej otwartości we wzajemnych relacjach oraz do wspólnego rozwiązywania problemów pojawiających się w pracy z młodzieżą.
Następnie głos zabierali poszczególni prelegenci, których zapowiadał podkom.Stanisław Ciba z Zespołu Kadr i Szkolenia Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.
Jako pierwszy wystąpił asp. szt. Rafał Szymański profilaktyk z Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, przedstawił prezentację multimedialną, zawierającą wybrane przepisy ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, a także procedury postępowania w różnych sytuacjach dotyczących nieletnich, takich jak: zagrożenie demoralizacją, zagrożenia przemocą domową czy udział w popełnianiu i popełnianie czynów zabronionych. Szeroko omówiony został też art. 4 § 4 ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, określający uprawnienia dyrektorów szkół do zastosowania środków oddziaływania wychowawczego we własnym zakresie, bez konieczności zawiadamiania sądu rodzinnego lub Policji.
Następną prelegentką była mł. asp. Magdalena Kruk z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu. Policjantka, za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawiła najbardziej niebezpieczne zagrożenia m.in. phishing - metodę oszustwa, w której przestępcy podszywają się pod znane zaufane firmy, organizacje, instytucję takie jaki banki, firmy kurierskie, a następnie za ich pomocą przesyłają wiadomości z fałszywymi linkami, wskutek których wyłudzają nasze dane osobowe i hasła dostępowe do naszych rachunków bankowych i kont do portali społecznościowych. Wskazała na potrzebę ochrony dzieci przed szkodliwymi treściami w cyberprzestrzeni.
Kolejnym prelegentem był mł. asp. Bartosz Paliwoda specjalista z Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, który omówił przykładowe zachowania nieletnich będące czynami karalnymi wyczerpujące znamiona przestępstw. Policjant podkreślił, iż nauczyciel korzysta z prawa ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w kodeksie karnym.
Spotkanie było okazją do omówienia problemów z jakimi spotyka się kadra pedagogiczna szkół w codziennej pracy z uczniami. Niezwykle cenna podczas dyskusji okazała się wymiana doświadczeń obu stron. Omówiono możliwości praktycznego zastosowania procedur w codziennym funkcjonowaniu placówek oświatowych, a także współpracę pomiędzy szkołami, a Policją.
Źródło: KMP Tarnobrzeg
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!