Zabiegi enukleacji laserowej gruczolaka stercza zostały przeprowadzony w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW).
To pierwszy przypadek w województwie podkarpackim wykonania enukleacji gruczolaka stercza przy użyciu lasera tulowego z użyciem specjalnego włókna laserowego (FTL - Thulium Fiber Laser). Rzeszowscy urolodzy szkolą się pod okiem dr-a Marka Zawadzkiego, urologa z Centrum Urologii Zaawansowanej szpitala św. Anny w Piasecznie EMC Instytut Medyczny, jednego z pierwszych lekarzy w Polsce, który wykorzystuje tą technikę leczenia.

Łagodny przerost gruczołu krokowego (prostaty, stercza) jest schorzeniem, które pojawia się u mężczyzn po skończeniu 45 roku życia. Mniej więcej 40% mężczyzn w wieku 60 cierpi na tą przypadłość i liczba z roku na rok się powiększa. Jednym z powodów jest starzenie się społeczeństwa. Rozrost prostaty powoduje zwiększenie masy gruczołu krokowego, który zaczyna coraz silniej zaciskać się wokół cewki moczowej. Powoduje to pojawienie się takich objawów jak: zaburzenia w oddawaniu moczu, tj. częstomocz (2-3 razy w ciągu nocy), parcie na pęcherz, niepełne opróżnieniem pęcherza czy słaby strumień moczu.

Enukleacja laserowa gruczolaka stercza jest zabiegiem endoskopowym, wykonywanym przez cewkę moczową, do której wprowadza się energię emitowaną przez laser. Pod jej wpływem następuje precyzyjne oddzielenie przerośniętej tkanki gruczołu krokowego (gruczolaka) od prawidłowej tkanki prostaty. Wyłuszczony gruczolak jest usuwany z pęcherza przy użyciu specjalistycznego urządzenia zwanego morcelatorem.

- Prostata jest jak pomarańcza; zbudowana jest ze skórki i miąższu - tłumaczy dr Marek Zawadzki.

- Z biegiem czasu miąższ się powiększa i uciska na skórkę. Aby zapobiec problemom należy bardzo precyzyjnie oddzielić jedno od drugiego - dodaje.

Zabieg enukleacji laserowej gruczolaka stercza ma wiele zalet.

- Wysoka skuteczność, małe ryzyko, bezbolesny zabieg, szybka rekonwalescencja, zwykle pacjent po 3 tygodniach zapomina, że był operowany - wylicza dr Zawadzki.

- Pacjent, który w wieku 60 lat przejdzie zabieg, już nigdy nie będzie potrzebował żadnej formy leczenia rozrostu gruczołu krokowego. Co najważniejsze PSA, czyli marker raka prostaty powinien obniżyć się do wartości mniej niż 1. Dla pacjenta oznacza to, że nigdy nie będzie miał nowotworu.
Jedynym problemem zabiegu jest tak zwana krzywa uczenia się. Nauka trwa długo, wymaga przeprowadzenia 50 operacji pod okiem "mistrza". Szacuje się, że na całym świecie jest około 500 urologów, którzy potrafią wykonać enukleację laserową gruczolaka stercza tą metodą.

W Polsce, to mnie niż 10 urologów, przeprowadza rocznie 900 zabiegów. Stale rośnie zainteresowanie tym zabiegiem, stąd liczba szkolących się urologów stale się powiększa. - Niebawem zabieg powinien stać się "złotym standardem" w procedurach urologicznych, dodaje dr Zawadzki.

W KSW procedura enukleacji laserowej gruczolaka stercza przy użyciu lasera tulowego wejdzie na stałe w przyszłym roku.

- Jest to zabieg bezpieczny i będący alternatywą dla resekcji przezcewkowej gruczolaka stercza - mówi dr n. med. Janusz Ławiński, Kierownik Kliniki Urologii Onkologicznej KSW, Dyrektor KSW. - Można tą metodą usunąć duże gruczolaki nawet powyżej 100 ml objętości co w przypadku elektroresekcji przezcewkowej byłoby trudne.

Dodajmy, że Laser światłowodowy tulowy (TFL) jest nowatorskim typem lasera, który po niedawnym wprowadzeniu do użycia, okazał się obiecujący i może oferować kilka zalet w porównaniu z laserami Ho:YAG. TFL wykazuje liczne potencjalne zalety w porównaniu z obecnie szeroko stosowanym laserem Ho:YAG, także w litotrypsji laserowej złogów moczowych. TFL działa na długości fali, która optymalizuje absorpcję w wodzie, zwiększając parowanie kamieni, wydajność energetyczną i potencjalnie poprawiając profil bezpieczeństwa lasera. Ten typ można użyć do rozkruszania złogów moczowych i właśnie do enukleacji gruczolaka stercza.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.