W Rzeszowie swoją działalność zainaugurowała Podkarpacka Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości. Będzie ona wspierać cyfrową transformację przedsiębiorstw z Podkarpacia. W powołaniu Rady uczestniczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
- Województwo podkarpackie z jeszcze większą intensywnością powinno kontynuować działania prorozwojowe. Fundusze unijne z nowej perspektywy finansowej będą impulsem do tego rozwoju - powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister przybliżyła możliwości finansowania działań Podkarpackiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości z Funduszy Europejskich.

- Budżet przewidziany w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 na rozwój przedsiębiorczości to 500 mln euro. Z tej puli Podkarpacka Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości będzie mogła skorzystać między innymi na wsparcia MŚP z Polski Wschodniej w obszarach automatyzacji, robotyzacji oraz gospodarki o obiegu zamkniętym - wyjaśniła wiceminister.

Natomiast Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG) umożliwią dofinansowanie rozwoju cyfryzacji w Polsce. W tym obszarze Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) planuje skierować wsparcie zarówno do przedsiębiorców, którzy zajmują się tworzeniem rozwiązań cyfrowych, jak i tych, którzy zastosują je w swojej działalności gospodarczej.

FENG umożliwi wsparcie ośrodków innowacji oraz realizację kompleksowych projektów dla przedsiębiorców. Planowane jest współfinansowanie działań prowadzonych przez Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych oraz centra testów i eksperymentowania technologicznego sztucznej inteligencji.

Priorytetem w działaniach Rady jest również tematyka dostępności, szczególnie w zakresie tworzenia warunków pracy i zatrudnienia w przemyśle dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

W Programie Dostępność Plus, którego realizację koordynuje MFiPR, uruchamiamy także szereg inicjatyw zachęcających przedsiębiorców i podmioty badawcze do prac nad dostępnymi produktami i usługami.

- Polscy przedsiębiorcy powinni dostrzegać konieczność zapewniania dostępności. Taka zmiana spojrzenia pozwoli na osiągnięcie przewagi nad konkurencją poprzez oferowanie produktu czy usługi w sposób dostępny. To poszerzy grupę klientów, zwiększy zasięgi odbiorców. Będzie szansą na poprawę wyników finansowych firmy - wskazała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Rady Regionalne powstają w całym kraju. Są one ważnym elementem ekosystemu tworzenia transformacji cyfrowej w regionach. Powołuje je Platforma Przemysłu Przyszłości. W ich skład wchodzą przedsiębiorstwa, jednostki naukowe i badawcze, przedstawiciele administracji publicznej oraz organizacje społeczne. Zadaniem Rad jest inicjowanie przedsięwzięć popularyzujących cyfryzację, dzielenie się wiedzą, budowanie relacji oraz adaptacja rządowych i samorządowych rekomendacji w zakresie polityki przemysłowej naszego kraju.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.