W miejscowości Huwniki położonej w woj. podkarpackim trwają czterodniowe manewry zgrywające służby i instytucje, pod kątem wykorzystania śmigłowców do działań ratowniczych i ratowniczo-gaśniczych. W ćwiczeniach biorą również udział lotnicy z Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP na pokładzie policyjnego śmigłowca S-70i Black Hawk.
Celem ćwiczeń jest doskonalenie współpracy pomiędzy Państwową Strażą Pożarną i Policją oraz innymi służbami i instytucjami posiadającymi statki powietrzne w obszarze działań gaśniczych podczas pożarów wielkopowierzchniowych w terenie trudnodostępnym, a także wykorzystania technik linowych do działań ratowniczych i przeciwpowodziowych.

W trwających do 27 października ćwiczeniach uczestniczą: Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wysokościowego z: Rzeszowa, Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gdyni, Zielonej Góry, Łodzi, Krakowa, Białegostoku. Poza ratownikami z PSP w ćwiczeniach uczestniczą przedstawiciele innych służb i instytucji w tym:
 • Komenda Główna Straży Granicznej,

 • IV Wydział Lotniczy Biura Lotnictwa Straży Granicznej,

 • Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej,

 • Komenda Główna Policji,

 • Zarząd Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji,

 • Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych,

 • Jednostka Wojskowa 2305,

 • Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych,

 • Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych w Pile,

 • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach,

 • Dostawca usług lotniczych na potrzeby Lasów Państwowych

W pierwszym dniu ćwiczeń ratownicy wysokościowi doskonalili swoje umiejętności w zakresie desantu oraz podbierania przez przyziemienie z wykorzystaniem śmigłowca PZL "Kania" pilotowanego przez załogę ze Straży Granicznej. Zajęcia praktyczne koncentrowały się na wykorzystaniu technik linowych podczas działań z wykorzystaniem śmigłowców. W oparciu o śmigłowiec Straży Granicznej ćwiczyli ratownicy SGRW PSP poziomu "BS" oraz funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Bieszczadzkiego Oddziału SG.

ćwiczenia służb na podkarpaciu

Kolejnym punktem manewrów były popołudniowe zajęcia warsztatowe (teoretyczne), w ramach których odbyły się wykłady przedstawicieli Lasów Państwowych nt. "Organizacja działań lotnictwa podczas gaszenia pożarów wielkoobszarowych" oraz "Optymalizacja wykorzystania lotnictwa w ochronie ppoż. lasów ", a także wykład przedstawiciela Sił Zbrojnych RP nt. koordynacji przestrzeni powietrznej.

Drugiego dnia ćwiczeń ratownicy wysokościowi, przy użyciu trzech różnych śmigłowców: Policji, Straży Granicznej i Lasów Państwowych, doskonalili swoje umiejętności gaszenia pożarów lasów wielkopowierzchniowych z wykorzystaniem zbiorników "Bambi Bucket". Policyjny śmigłowiec S-70i Black Hawk wykonał 9 zrzutów po 1500 l wody, McDonnell Douglas MD-500 ze Straży Granicznej oraz Eurocopter AS350 z Lasów Państwowych wykonały po 16 zrzutów, w każdym po 500 litrów wody. Łącznie w ciągu 2 godzin dokonano 41 zrzutów, co w sumie daje 43 tys. l wody.

Przez cały czas w sztabie manewrów (zlokalizowanym w samochodzie dowodzenia i łączności PSP), prowadzona była koordynacja lotów, którą realizował przedstawiciel Sił Zbrojnych RP.

Jak potwierdzają organizatorzy, przyjęte na potrzeby manewrów scenariusze są doskonałą okazją do przećwiczenia poprawnej organizacji łączności zbudowanej na wspólnych kanałach łączności w paśmie MSWiA w relacjach:
 • statek powietrzny - sztab

 • statek powietrzny - operator

 • statek powietrzny - statek powietrzny


W dalszej części manewrów zaplanowano zajęcia warsztatowe, w podczas których zostaną omówione ubiegłoroczne działania gaśnicze na południu Turcji i tegoroczne w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca S-70i Black Hawk.

Zobacz zdjęcia z ćwiczeń:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.