Podczas kontroli na lotniczym przejściu granicznym Rzeszów- Jasionka, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udaremnili przemyt 18 fragmentów rafy koralowej.
Funkcjonariusze natrafili na koralowce w trakcie kontroli pasażerów przylatujących z Egiptu do Polski. 18 fragmentów rafy koralowej znajdowało się w bagażu jednej z kobiet. Koralowce rafotwórcze ( Scleractinia spp.) znajdują się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem i objętych ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Podróżna nie przedstawiła chronionych okazów do odprawy. Nie posiadała także wymaganego zezwolenia na przywóz okazu CITES.
W związku z naruszeniem przez kobietę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze KAS zatrzymali chronione okazy do dalszego postępowania.

Konwencja Waszyngtońska


Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) zwana również Konwencją Waszyngtońską, to międzynarodowy układ, który ogranicza transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami. Jej głównym celem jest redukcja lub całkowita eliminacja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane ich pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania.
Handel gatunkami chronionymi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warun-kiem wydania odpowiedniego zezwolenia.


Przewóz przez granicę okazów CITES


KAS przypomina, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie zezwoleń i świadectw, wydawanych przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone.
Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.


Chronione gatunki wykryte przez podkarpacką KAS w 2022 r.


Od początku tego roku funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim udaremnili przemyt ponad 12 tys. szt. okazów objętych ochroną ( m.in. chronione ptaki, żółw stepowy, żywe pijawki lekarskie, muszle skrzydelnika olbrzymiego, spreparowana głowa aligatora missisipskiego, suplementy tradycyjnej medycyny azjatyckiej, zawierające w swych składzie wyciąg z chronionych zwierząt).

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.