Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego i komórki "Archiwum X" Wydziału Kryminalnego KWP w Krakowie zatrzymali byłego milicjanta, Tadeusza P.
Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie poinformowała o zatrzymaniu byłego milicjanta podejrzanego o dokonanie przed laty zabójstwa funkcjonariusza MO i dziennikarza.

W 21 listopada 1985 r. w Bieszczadach w Łączkach pod Leskiem samochód potrącił 37-letniego pieszego, który zginął na miejscu. Za kierownicą miał siedział milicjant Tadeusz P. - ówczesny zastępca komendanta Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Lesku. Kierowca, aby wywinąć się od odpowiedzialności poprosił swojego ojca by wziął na siebie winę za tragedię. Prawdziwy przebieg znał inny milicjant Krzysztof Pyka (z pionu kryminalnego), który przypadkiem pojawił się na miejscu wypadku.

- Funkcjonariusz zamierzał ujawnić prawdę. Jednak Tadeusz P. z 12 na 13 grudnia 1985 roku w Polańczyku z premedytacją zrzucił kolegę z pomostu do Zalewu Solińskiego. Krzysztof Pyka nie umiał pływać, utonął. 3 lutego 1986 r. ciało milicjanta wyłowiono z Jeziora Solińskiego. Wówczas jednak śledczy nie rozwiązali jednak tej zbrodni - poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie.

Po latach ta sprawą zaczął się nią interesować młody dziennikarz Marek Pomykała, który wpada na trop zbrodni dokonanej przez Tadeusza P. Redaktor jednak nieoczekiwanie zaginął pod koniec kwietnia 1997 roku.

- Śledczy ustalili później, że jako ostatni kontakt z redaktorem mieli ówczesny komendant wojewódzki policji w Krośnie i jego zastępca, którzy rozmawiali z Markiem Pomykałą przez telefon 29 kwietnia przed północą. Tej samej nocy, z 29 na 30 kwietnia 1997 r., Tadeusz P. prawdopodobnie zwabił dziennikarza do swojej daczy w gminie Solina i tam udusił - czytamy w komunikacie KWP w Rzeszowie.

2 maja 1997 roku przy tamie nad Jeziorem Solińskim znaleziono fiata 126p należącego do Marka Pomykały. Przez lata ta sprawa także nie została wyjaśniona. Nadal nie odnaleziono ciała Marka Pomykały.

Pod koniec 2020 r. śledztwo w opisanych sprawach podejmuje Prokuratura Okręgowa w Krakowie, a z początkiem 2021 roku czynności wykrywcze realizują także policjanci KWP Kraków z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego, "Archiwum X" i Laboratorium Kryminalistycznego.

W toku czynności operacyjnych i śledczych zebrano materiał dowodowy potwierdzający wcześniejsze hipotezy. Śledczy ustalili także, że Tadeusz P. w okresie od 2015 do listopada 2016 r. usiłował dokonać zabójstwa żony próbując ją otruć.

22 listopada br., rankiem, na ulicy w Zabrzu policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego i komórki "Archiwum X" Wydziału Kryminalnego KWP w Krakowie zatrzymali Tadeusza P. Mężczyzna był zaskoczony i nie stawiał oporu.
23 listopada zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej, gdzie prokurator przedstawił mu zarzuty i przesłuchał. 24 listopada Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia, na wniosek prokuratury zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec podejrzanego, któremu grozi kara do 25 pozbawienia wolności albo dożywocie.

Komunikat Prokuratury Okręgowej w Krakowie


W 1 Wydziale Śledczym Prokuratury Okręgowej w Krakowie prowadzone jest postepowanie w sprawie śmierci w 1997 roku dziennikarza z Sanoka przygotowującego materiały do publikacji w sprawie wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym do którego doszło 21 listopada 1985 roku w miejscowości Łączki woj. podkarpackie.
Dziennikarz ten, dwadzieścia pięć lat temu zaginął w nieustalonych dotychczas okolicznościach.
W toku prowadzonego postępowania, ustalono, że zaginięcie dziennikarza spowodowane było przestępczym działaniem byłego funkcjonariusza pierwotnie Milicji Obywatelskiej a następnie Policji Tadeusza P. (lat 63).
W ramach prowadzonego postępowania ustalono ponadto, ze Tadeusz P., oprócz zabójstwa dziennikarza dopuścił się także innych przestępstw. Z tego powodu po zebraniu niezbędnego materiału dowodowego i zatrzymaniu w dniu 23 listopada br., Tadeuszowi P. przedstawiono cztery zarzuty:
1. W nocy z 12/13 grudnia 1985 roku w Polańczyku woj. podkarpackiego będąc funkcjonariuszem Milicji Obywatelskiej i pełniąc funkcje Zastępcy Szefa Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Lesku, chcąc uniknąć odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej za spowodowanie w stanie nietrzeźwości wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym, do którego doszło 21 listopada 1985 roku w miejscowości Łączki woj. podkarpackiego pozbawił życia jednego z funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej posiadającego wiedzę o prawdziwym przebiegu i okolicznościach wypadku drogowego doprowadził do jego zgonu w ten sposób, że zepchnął go do Jeziora Solińskiego z pomostu do cumowania łodzi w wyniku czego pokrzywdzony zmarł na skutek utonięcia, - tj. o przest. z art. 148 § 1 kk.

2. Na przełomie kwietnia-maja 1997 roku w Wołkowyi woj. podkarpackie, będąc funkcjonariuszem Policji i pełniąc funkcję Naczelnika Sekcji Ruchu Drogowego KPP w Sanoku, w celu uniknięcia odpowiedzialności dyscyplinarnej i karnej za spowodowanie w stanie nietrzeźwości wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym w dniu 21 listopada 1985 roku w miejscowości Łączki woj. podkarpackiego, działając z zamiarem bezpośrednim zabójstwa, pozbawił życia znanego dziennikarza przygotowującego do publikacji materiały w sprawie tego wypadku komunikacyjnego, w ten sposób, że pod pozorem udzielenia mu wywiadu o okolicznościach wypadku podstępnie zwabił pokrzywdzonego do domku letniskowego, następnie doprowadził go do stanu nietrzeźwości, i wykorzystując ten stan udusił pokrzywdzonego - tj. o przest. z art. 148 § 1 kk.

3. W okresie od bliżej nieustalonego dnia i miesiąca 2015 roku do bliżej nieustalonego dnia listopada 2016 roku w Bytomiu oraz innych miejscowościach, działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru pozbawienia życia swojej żony poprzez spowodowanie zatrucia jej organizmu, usiłował pozbawić ją życia w ten sposób, że systematycznie dodawał do wypijanych przez nią napojów znaczne dawki określonych leków, zaś jesienią 2016 roku umieścił w jej papierosach rtęć, co w przypadku ich wypalenia, z uwagi na wdychanie wytworzonych pod wpływem temperatury oparów rtęci, skutkowałoby bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia lub zdrowia, jak i mogło skutkować zgonem pokrzywdzonej, przy czym zamierzonego celu nie osiągnął z względu na ujawnienie przez pokrzywdzoną powyższych okoliczności i odstąpienie od wypalenia tych papierosów, tj. o przest. z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk.

4. W dniu 22 listopada 2022 roku w Bytomiu, wbrew przepisom ustawy, posiadał środek odurzający w postaci 24,09 gram ziela konopi innych niż włókniste - tj. o przest. z art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U.2020.2050 j.t. ze zm.).

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Tadeusz P. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów oraz złożył wyjaśnienia.
W dniu 24 listopada 2022 roku Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie Wydział II Karny, postanowieniem uwzględniając w tym przedmiocie wniosek Prokuratury Okręgowej w Krakowie, zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.