31 marca upłynie termin płatności bonem turystycznym.
- Do tej pory rodzice i opiekunowie w całym kraju z 4,2 mln przyznanych bonów turystycznych aktywowali około 3,7 mln. Jednak wciąż pozostało kilkaset tysięcy bonów nieaktywnych - mówi Wojciech Dyląg - rzecznik podkarpackiego ZUS - i przypomina, że bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - 1000 zł.

W regionie ponad 29 tys. bonów nie zostało aktywowanych.

Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie. W całym kraju płatność bonami przyjmuje około 27 tys. podmiotów turystycznych, w naszym województwie niespełna 1,5 tys. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej - https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

Dotychczas mieszkańcy Podkarpacia zrealizowali bonami płatności w kwocie przekraczającej 155 mln zł., nadal jednak z 230 tys. udostępnionych bonów - 29 tys. nie zostało aktywowanych.

Co do zasady bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.

W przypadku braku zakładki Polski Bon Turystyczny na indywidualnym profilu PUE ZUS osoby uprawnionej, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej: https://bonturystyczny.polska.travel/.Gdzie szukać bonu?
W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na koncie rodzica, na którego wypłacane jest "500 plus".
Aby skorzystać ze świadczenia w formie bonu, wystarczy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS). Trzeba też aktywować bon. Można to zrobić w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanymi wyjazdami np. wycieczką dziecka.
Osoby, które mają dziecko niepełnosprawne i chcą uzyskać dodatkowy bon - 500 zł, muszą na PUE ZUS złożyć w tym celu oświadczenie. Bon jest dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej. Na bonie widoczna jest kwota do wykorzystania. Za pomocą bonu można płacić wielokrotnie, aż wyczerpie się pełną kwotę.
Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba podać specjalny numer (kod obsługi płatności), a następnie jednorazowy kod potwierdzający płatność bonem, przesłany SMS-em na numer telefonu komórkowego (podany na PUE ZUS przy aktywacji bonu).
Bonem można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Aktualna lista tych podmiotów dostępna jest n stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.