Funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt odpadów w postaci używanych i sproszkowanych katalizatorów samochodowych.
Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa udaremniła przemyt odpadów w postaci używanych i sproszkowanych katalizatorów samochodowych. Odpady zostały zabezpieczone podczas kontroli na przejściach granicznych w Budomierzu i Medyce.

Budomierz
Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej podczas kontroli autokaru jadącego z Ukrainy do Polski, natrafili na towar schowany w nadkolach pojazdu. Okazało się, że w ukrytych przed kontrolą 24 workach znajduje się 124 kg sproszkowanych wkładów katalizatorów samochodowych.
Za przemyt katalizatorów, które klasyfikowane są do zielonej listy odpadów odpowie 44- letni obywatel Ukrainy.

przemyt odpadów

Medyka
Na zużyte katalizatory ważące ponad 55 kg funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej natrafili podczas kontroli wjeżdżającego do Polski samochodu ciężarowego. 27 katalizatorów znajdowało się w dwóch przesyłkach transportowanych przez granicę. Dalsze postępowanie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu.
W obydwu przypadkach w wykryciu przemytu odpadów pomogły funkcjonariuszom skanery RTG.

Przewóz odpadów przez granicę
Legalny przywóz odpadów wymaga spełnienia określonych wymogów tj.: posiadanie dokumentu zgłoszenia i przesyłania transgranicznego przemieszczania odpadów oraz decyzji Głównego Inspektora Ochrony Środowiska zezwalającej na ich przywóz, lub dokumentu informowania, określonego w Rozporządzeniu (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006r. w sprawie przemieszczania odpadów.
Za nielegalny przewóz odpadów grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.

przemyt odpadów

KAS chroni środowisko
Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej monitorują transgraniczne przemieszczanie odpadów oraz zwalczają próby nielegalnego przywozu do Polski odpadów.
W 2022 r. funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu udaremnili nielegalny przewóz przez granicę ponad 26 ton odpadów, w tym złomu metalu, zużytych i sproszkowanych katalizatorów samochodowych.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.