W ramach comiesięcznych szkoleń rotacyjnych, żołnierze 33 batalionu lekkiej piechoty z Dębicy realizowali zajęcia dzienno-nocne.
Pododdziały skupiły się na doskonaleniu posiadanych umiejętności oraz ugruntowaniu posiadanej wiedzy. Najważniejszym punktem szkolenia były działania praktyczne polegające na wykorzystaniu symulowanej sytuacji taktycznej z żywym przeciwnikiem.

- Dzisiejsze zajęcia stanowiły podsumowanie wielu miesięcy szkoleń i pozwoliły żołnierzom na sprawdzenie się w symulowanej sytuacji pola walki - stwierdził prowadzący szkolenie por. Remigiusz Szymański z 33 blp w Dębicy.

Ćwiczenia terytorialsów

Szkolenie rotacyjne żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zostało podzielone na część dzienną opartą o ujednolicenie procedur i sprawdzenie poziomu wiedzy dotyczącego m.in. izolacji pola walki, wystawienia punktów obserwacyjnych, przeszukiwania osób na punktach kontrolnych, ale również działań w rejonie zurbanizowanym, takich jak poruszanie się w budynku, wchodzenie do niego, czy zdobywanie klatek schodowych.

Powyższe działania były niezbędne do realizacji przez żołnierzy w warunkach nocnych zadania taktycznego, jakim było przejęcie izolowanego personelu. Celem zachowania jak największego realizmu prowadzonych działań dodano do scenariusza elementy ratownictwa pola walki i dynamicznych zmian wprowadzanych na bieżąco.

- Szkolenie wojskowe podkarpackich terytorialsów obejmowało tzw. "czarną taktykę", mającą na celu praktyczną naukę prowadzenia działań ofensywnych w terenie zurbanizowanym. Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady OT doskonalili również techniki udzielania pomocy medycznej osobom rannym oraz ewakuacji w warunkach odzwierciedlających współczesne pole walki. Szkolenie było dla mnie doskonałą okazją do zastosowania w praktyce posiadanej wiedzy. Zastosowanie warunków pola walki, tak bardzo zbliżonych do realnych również stanowiło bardzo dużą wartość dodaną szkolenia - podsumował jeden z żołnierzy 3 PBOT.

Ćwiczenia terytorialsów

W ramach ćwiczeń żołnierze 3 PBOT musieli wykazać się skupieniem, umiejętnością pracy pod presją i kondycją fizyczną. Cel szkoleniowy został osiągnięty, dzięki dodatkowym incydentom wprowadzanym w trakcie działania każdy żołnierz mógł wykazać się wiedzą i umiejętnościami w swojej specjalności.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.