Bułgarski transport materiałów niebezpiecznych. Pojazdem przewożony był materiał niebezpieczny UN 2208 - podchloryn wapnia, mieszanina sucha.
W dniu 29 marca inspektorzy z Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, w miejscowości Wyżne, na drodze krajowej nr 19, zatrzymali do kontroli pojazd należący do bułgarskiego przewoźnika.

Pojazdem przewożony był materiał niebezpieczny UN 2208 - podchloryn wapnia, mieszanina sucha. Jest to substancja klasy 5.1, silnie utleniająca, która musi być przewożona w szczególnych warunkach. Niestety, w przypadku tego przewozu, nie została ona umieszczona w certyfikowanych opakowaniach, które dodatkowo nie były prawidłowo oznakowane.

zatrzymany pojazd w Wyżnem

Przewoźnik nie zastosował się również do szczególnych przepisów dotyczących rozmieszczenia ładunku w jednostce transportowej i nie zachował wymaganej odległości umożliwiającej swobodne odprowadzenie ciepła i zapewniającej odpowiednią wentylację. Nie zadbał również o prawidłowe zabezpieczenie ładunku, doprowadziło to do zsunięcia się worków z jednej palety, aż na podłogę naczepy.

Zasugerowało to kontrolującym, iż mogło dojść do rozerwania opakowania i uwolnienia się substancji niebezpiecznej. W związku z podejrzeniem zaistnienia poważnego zagrożenia dla ludzi i środowiska, powiadomiono Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie, Straż Pożarną i Policję.

Tragiczny wypadek w Małówce
Pojazd zabezpieczono przed ewentualnym wydostaniem się materiału niebezpiecznego na zewnątrz i odholowano na parking strzeżony, przystosowany do przyjmowania pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t., przewożących materiały niebezpieczne. Pozostanie tam do czasu przeładowaniu towaru do certyfikowanego opakowania awaryjnego, zgodnego z przepisami ADR, prawidłowym oznakowaniu sztuk przesyłek oraz uiszczeniu kaucji w wysokości kary przewidzianej w załączniku do ustawy o przewozie materiałów niebezpiecznych.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.