W dniach 30 marca - 1 kwietnia na cmentarzu parafialnym w Markowej oraz w Zakładzie Patomorfologii z Pracownią Histopatologii i Cytologii Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu miała miejsce tzw. rekognicja kanoniczna (czyli ekshumacja i rozpoznanie) doczesnych szczątków Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci.
Ekshumacja i rozpoznanie została dokonana przez Instytut Pamięci Narodowej na wniosek Księdza Arcybiskupa Adama Szala, Metropolity Przemyskiego, po uzyskaniu pozwolenia odpowiednich władz cywilnych oraz Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Czynności były przeprowadzone według norm prawa cywilnego, dotyczącego ekshumacji oraz wskazań instrukcji Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych "Relikwie w Kościele: autentyczność i konserwacja", wydanej 16 grudnia 2017 r.

Prace ekshumacyjne oraz oględziny doczesnych szczątków w obecności dwóch świadków prowadził zespół biegłych w składzie:
- Agata Thannhäuser - antropolog, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
- dr n. med. Łukasz Szleszkowski - specjalista medycyny sądowej, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
- Jan Jagiełło - archeolog Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej
- Wojciech Pydziński - kierownik Zakładu Patomorfologii z Pracownią Histopatologii i Cytologii Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu.

W Markowej ekshumowano szczątki rodziny Ulmów

Stronę kościelną reprezentował Trybunał Biskupi. W pracach komisji uczestniczył również ks. dr Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego rodziny Ulmów. Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali: dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN oraz Joanna Sulej-Piskorz, zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

Wszystkie osoby, zaangażowane w rekognicję kanoniczną, otrzymały stosowne nominacje z rąk Metropolity Przemyskiego oraz złożyły przewidziane w prawie kanonizacyjnym przysięgi.

Przeprowadzone czynności ekshumacyjne wykazały, że doczesne szczątki rodziny Ulmów są całkowicie zeszkieletowane, pozbawione tkanek miękkich, lekkie, suche i odtłuszczone, objęte zmianami erozyjnymi i nie stanowią zagrożenia epidemiologicznego.

Wyniki szczegółowych i wnikliwych oględzin sądowo-lekarskich jednoznacznie potwierdzają i odpowiadają danym archiwalnym i tym zebranym podczas kanonicznego dochodzenia diecezjalnego, dotyczącym męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów, poniesionej 24 marca 1944 roku w Markowej.

Po zakończeniu rekognicji doczesne szczątki zostały złożone w specjalnie przygotowanym i stosownym - wybranym przez Księdza Arcybiskupa Adama Szala - miejscu, w oczekiwaniu na moment, gdy zostaną one przewiezione do kościoła parafialnego w Markowej przy okazji beatyfikacji rodziny Ulmów.

Miejsce dotychczasowego pochówku będzie dostępne dla osób odwiedzających cmentarz parafialny w Markowej, a grób przywrócony do pierwotnego stanu dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.