- Miasto Sanok konsekwentnie realizuje swój plan transformacji energetycznej. Inicjatywa doskonale wpisuje się w trendy europejskiej polityki, gdzie priorytetem jest Europejski Zielony Ład stawiający na sektory przyjazne środowisku - powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas konferencji poświęconej działaniom pierwszej w Polsce samorządowej spółki wodorowej.
Spółka wodorowa Hydro Sanok Sp. z o.o. wybrała inwestora i rozpoczyna swoje działania na rzecz transformacji systemu energetycznego miasta Sanok z udziałem OZE i odnawialnego wodoru.

- Transformacja systemu energetycznego na poziomie lokalnym to niezbędne dziś cele, które samorządy muszą realizować. Gmina Miasta Sanoka dąży do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu poprzez zmniejszenie energochłonności gospodarki komunalnej oraz zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii - powiedział Tomasz Matuszewski, burmistrz miasta Sanoka.

Dzięki dogodnym uwarunkowaniom geologicznym oraz infrastrukturalnym, Sanok jest doskonale przygotowany do realizacji projektu wodorowego, który będzie obejmował przede wszystkim:
- utworzenie własnych źródeł wytwórczych energii elektrycznej - instalacji fotowoltaicznej,
- instalację nowoczesnej pompy ciepła obniżającej emisje dwutlenku węgla oraz gazów cieplarnianych przy równoczesnym zwiększeniu produkcji energii,
- budowę magazynu energii i ciepła, instalacji do elektrolizy wodoru oraz stacji tankowania wodoru i szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych.

Realizacja projektu nastąpi etapowo. Po dokonaniu wyboru inwestora, nastąpi zawarcie umowy inwestycyjnej, co otworzy kolejny etap w realizacji zamierzonego celu, jakim jest wdrożenie gospodarki niskoemisyjnej.

Państwa inicjatywa to bardzo ważny krok w duchu przemian i obecnych wyzwań energetycznych, ale i ogromna szansa na stworzenie przewagi konkurencyjnej miasta Sanoka - dodała wiceminister.

Wartość całego projektu szacowana jest na 1,5 mld złotych. Fundusze pozyskane będą ze środków unijnych i krajowych. Miasto Sanok wniesie infrastrukturę i nieruchomości. Efektem będzie produkcja w Sanoku zielonego wodoru.

Konferencja odbyła się podczas drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.