66-letni mieszkaniec gminy Baranów Sandomierski stracił 10 tysięcy euro.
Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu prowadzą postępowanie przygotowawcze w sprawie oszustwa. Ustalono, że 66-letni mieszkaniec gminy Baranów Sandomierski, został oszukany na kwotę 10 tysięcy euro, podczas inwestycji swoich oszczędności na giełdzie.

Mężczyzna poinformował, że na początku maja br. na jednej ze stron internetowych znalazł ofertę dotyczącą możliwości inwestowania w kryptowaluty. Zachęcony możliwością inwestycji, wypełnił formularz zgłoszeniowy. Po podaniu swojego numeru telefonu, jeszcze tego samego dnia skontaktowała się z nim kobieta, która pomogła 66-latkowi uruchomić konto na platformie i przelać pierwsze środki w ramach inwestycji na giełdzie.

Za kilka dni z mieszkańcem Baranowa Sandomierskiego skontaktował się mężczyzna, który przekazał mu wskazówki służące do zainstalowania programu "AnyDesk", umożliwiającego zdalne sterowanie systemem operacyjnym przez Internet. Pokrzywdzony rzekome zyski i stan swojego konta sprawdzał przez stronę internetową wskazaną przez oszusta. 66-latek, zachęcony zyskami, kilkakrotnie inwestował coraz to wyższe kwoty. Widząc na swoim koncie kryptowalutowym zysk w kwocie 15 000 euro, postanowił zamknąć konto i wypłacić pieniądze. Wówczas oszust poinformował pokrzywdzonego, że musi wpłacić 30% podatku od uzyskanego zysku. Kiedy 66-latek wpłacił pieniądze, kontakt z oszustami się urwał, a gotówki nie było.

Policjanci apelują i przypominają, jak nie dać się naciągnąć internetowym oszustom:
  • - Nie wierz w łatwy i szybki zysk. Przed zainwestowaniem, sprawdź, czy podmiot nie znajduje się na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego - link: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne

  • - Zapoznaj się z informacjami Komisji Nadzoru Finnsowego i Narodowego Banku Polskiego dotyczącymi inwestowania w kryptowaluty - link: https://uwazajnakryptowaluty.pl/

  • - Przed zainwestowaniem, poczytaj opinie w internecie o tym podmiocie/platformie, porozmawiaj z kimś, komu ufasz;

  • - Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;

  • - Nie przesyłaj nikomu skanów swoich dokumentów;

  • - Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, które zalecają Ci rozmówcy/analitycy rynku, na urządzeniach, z których następuje logowanie do bankowości internetowej.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.