W Dworze Szeptyckich w Korczynie odbyła się 12. edycja Narodowego Czytania.
Dwa niegdyś zaprzyjaźnione rody Korczyńskich i Bohatyrowiczów zagościły w sobotnie przedpołudnie w Dworze Szeptyckich w Korczynie. Mieszkańcy gminy już po raz trzeci włączyli się w zorganizowaną pod patronatem Prezydenta RP akcję Narodowego Czytania. W tym roku czytana była powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem".

Epopeja opisująca historię miłości Justyny Orzelskiej i Janka Bohatyrowicza oraz perypetie mieszkańców dworu Korczyn (nomen omen!) oraz nadniemeńskiego zaścianka Bohatyrowicze to wielkie dzieło polskiego pozytywizmu. Jego akcja rozgrywa się w latach siedemdziesiątych XIX wieku, na Grodzieńszczyźnie (obecnie Białoruś) w regionie do dziś licznie zamieszkiwanym przez Polaków potomków osadników z Mazowsza, którzy swoją pracą zagospodarowali niegdyś niegościnne puszcze dawnego pogranicza polsko-litewskiego. Bohaterowie powieści mierzą się nie tylko z własnymi uczuciami, ale przede wszystkim z przeszłością ciążącą im każdego dnia. Powstanie Styczniowe, które zakończyło się kilkanaście lat przed wydarzeniami opisanymi w powieści zostawiło po sobie wiele ran, z którymi próbują sobie radzić postaci wykreowane na kartach dzieła Orzeszkowej.

Narodowe Czytanie w Korczynie

Gmina Korczyna po raz kolejny zorganizowała spotkanie z literaturą na swoim terenie. Tym razem uczestnicy spotkali się w gościnnym Dworze Szeptyckich - Gminnym Ośrodku Kultury w Korczynie. Organizatorami akcji jak w poprzednich latach był Wójt Gminy Korczyna, Dzienny Dom Senior-Wigor w Korczynie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Korczynie we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Korczynie.

W imieniu Wójta uczestników wydarzenia przywitała Katarzyna Urbanek, zastępca Wójta Gminy Korczyna. Podziękowała za przygotowanie i uczestnictwo w akcji wszystkim przybyłym na wydarzenie gościom. Przeczytała również pierwszy z fragmentów powieści.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. pracownicy Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych (GOPS, GOK, GBP), Seniorzy - uczestnicy Domu Dziennego Senior-Wigor w Korczynie i Klubu Seniora w Komborni, młodzież ze Świetlicy Środowiskowej w Komborni, reprezentująca korczyński posterunek Policji Dorota Grochmal, sołtys Wsi Korczyna Marian Pelczar, sołtys Wsi Krasna Ewa Zamorska.

Wydarzenie w Korczynie wyróżniało się na tle zorganizowanych w całym kraju wspaniałymi strojami z epoki, w których pojawili się lektorzy. Damy ubrane były w długie suknie i eleganckie kapelusze, dżentelmeni w garnitury z kamizelkami, zaś reprezentanci zaścianka w ludowe stroje (aby zachować wierność tradycji - na bosaka!). Sceneria przygotowana przez korczyńskich seniorów uzupełniała przedstawiony obraz polskiej wsi drugiej połowy XIX wieku.

W Korczynie czytali Nad Niemnem

Po odczytaniu wybranych fragmentów powieści na uczestników wydarzenia czekały niespodzianki pamiątkowe plakietki i zakładki, pamiątkowe egzemplarze czytanej powieści, literatura regionalna, poczęstunek. Własne i zakupione przez Gminę książki można było opieczętować okolicznościową pieczęcią potwierdzającą udział w wydarzeniu.

Goście wydarzenia mieli również okazję zwiedzić goszczącą w Gminnym Ośrodku Kultury wystawę "Ocalić od zapomnienia" dokumentującą historię korczyńskich byłych zakładów przemysłowych przygotowaną przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej - Koło w Korczynie.

W przyszłym roku czytać będziemy dramat Juliusza Słowackiego "Kordian" zapraszamy już teraz.

Zobacz galerię

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter