Zostały otworzone oferty od wykonawców zainteresowanych budową Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego. Zainteresowanie firm jest duże, do przetargu zgłosiło się ich sześć.
- Przygotowania do budowy nowego stadionu przy ul. Wyspiańskiego trwają już aż 17 lat. Sprawa przygotowania tej inwestycji była bardzo skomplikowana. Wiele instytucji próbowało rozwiązać węzeł gordyjski jak narósł wokół tego ważnego dla naszego miasta zadania. Cieszę się, że udało mi się ten węzeł rozwiązać, pokonać wiele trudności i przeszkód. Dziś mogę przekazać ważną wiadomość - otworzyliśmy przetargowe oferty i jest duże zainteresowanie budową - dodaje Konrad Fijołek.

Ofert jest sześć. Najniższą - ponad 163 mln zł złożyła firma BETONOX Construction S.A. z Sopotu. Na nico ponad 193 mln zł budowę stadionu w Rzeszowie wyceniła firma Mirbud ze Skierniewic, prawie trzy miliony wyższa jest oferta Strabaga z Pruszkowa. Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego z Bielska-Białej jest gotowe PCLA wybudować za prawie 200 mln zł, Budimex z Warszawy za 207 mln zł a Texom z Krakowa za prawie 230 mln zł.

Oferty będą teraz skrupulatnie analizowane pod kątem formalnym. - Spośród nich wybierzemy firmę, która stadion wybuduje. Mamy nadzieję, że stanie się to już niedługo. Równolegle do analizy ofert będziemy przygotowywać montaż finansowy. Mamy wstępne deklaracje podmiotów, które będą finansować PCLA, że uda się dołożyć do tego zadania dodatkowe pieniądze - mówi prezydent Rzeszowa.

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne powstanie w miejscu obecnego stadionu Resovii. Będzie to inwestycja realizowana w trybie zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że wybrany w przetargu wykonawca w pierwszej kolejności opracuje dokumentację projektową a następnie w oparciu o nią obiekt wybuduje.

Zgodnie z Programem Funkcjonalno-Użytkowym, który będzie podstawą do prac projektowych, przyszły obiekt będzie pełnił funkcję centrum lekkiej atletyki i ma być przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też mistrzostw Europy U23, U20, U18. Stadion będzie wyposażony w 400 metrową bieżnię a także m.in. skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą, 150 metrową bieżnię.

Drugą funkcją stadionu będzie piłkarska. Obiekt spełni kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Trybuny stadionu pomieszczą na zadaszonych miejscach siedzących minimum 7 947 widzów. Sektor dla kibiców drużyny przyjezdnej ma mieć minimum 5 proc. lecz nie więcej niż 6 proc. pojemności stadionu. Na trybunach będzie wydzielony sektor rodzinny, sektor kibiców drużyny gospodarzy, sektor dla gości VIP oraz min. 50 miejsc dla osób z niepełnosprawnością. Boisko do gry w piłkę nożną będzie z trawy naturalnej, wyposażone w system nawadniania i podgrzewania.

Stadion będzie przystosowany także do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak np. koncerty. PCLA ma być gotowe do października 2026 roku.

Inwestycja przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie jest wspólnym przedsięwzięciem miasta Rzeszowa, województwa podkarpackiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.