Już wkrótce ruszy Rzeszowski Panel Klimatyczny. Oznacza to, że mieszkańcy podejmą kluczowe z punktu widzenia klimatu i środowiska decyzje, które później prezydent z Radą Miasta wprowadzą.
- Ekologia, czynienie miasta zielonym i neutralnym klimatycznie stanowi fundament polityki miejskiej, którą obecnie realizujemy. To wszystko tak naprawdę ma służyć jednemu: dobrej jakości życia w mieście. Jakiekolwiek zmiany nie mogą się jednak odbywać bez rozmowy z mieszkańcami. Postanowiliśmy zatem dokonać rzeczy bezprecedensowej - oddajemy władzę w ręce naszych mieszkańców - zapowiada Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Rzeszowski Panel Klimatyczny to nic innego, jak panel obywatelski: jedno z najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych narzędzi konsultacji społecznych. Jest ono przy tym bardzo miarodajne, ponieważ koordynatorzy całej akcji wysyłają zaproszenia do udziału w panelu aż 10 tys. losowo wybranym mieszkańcom. Później z tej liczby losowana jest 60-osobowa reprezentacja, która weźmie udział w panelu. Po wcześniejszym przeszkoleniu, właśnie te osoby wskażą prezydentowi oraz Radzie Miasta Rzeszowa, jakie działania należy podjąć.

Panel obywatelski: mieszkańcy Rzeszowa dla środowiskaRzeszowski Panel Klimatyczny będzie składał się z pięciu spotkań: 21, 22 października oraz 4, 5 i 18 listopada. Pierwsze trzy spotkania będą czysto informacyjne: grupa spotka się z ekspertami w dziedzinach klimatu i środowiska, by móc później wypracować odpowiednie rekomendacje dla miasta. Głosowanie zaplanowano na ostatnie spotkanie. "Przejdą" te pomysły, które uzyskają przynajmniej 80 proc. poparcia. Wskazane rozwiązania mają później zostać wprowadzone w życie.

Koordynacją panelu obywatelskiego zajmują się fundacja Pole Dialogu oraz Fundacja Stocznia, a także wyznaczony specjalnie do tego celu zespół miejskich urzędników. Rzeszowski Panel Klimatyczny to jedno z działań związanych z unijną misją "100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miasto do 2030 roku" - NetZeroCities. Więcej informacji na temat panelu można uzyskać na stronie: Rzeszowski Panel Klimatyczny
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter