Jest to wspólna inicjatywa firmy Phoenix Contact oraz władz Rzeszowa. Centrum będzie się znajdowało na parterze budynku przy ul. 3 Maja 13.
- Mogę dziś ogłosić bardzo ważną dla naszego miasta sprawę. Dzięki społeczności pracowniczej firmy Phoenix Contact, zarówno tej polskiej jak i niemieckiej, w Rzeszowie powstanie Międzynarodowe Centrum Integracji. Wiemy wszyscy, że nasze miasto jest strategicznym jeśli chodzi o proces pomocy osobom, które uciekały z Ukrainy przed wojną. Rzeszów jest bardzo ważnym miastem także jeśli chodzi o logistykę dostarczania pomocy Ukrainie. W naszym mieście żyją tysiące uchodźców. Ale mamy także dużą międzynarodową społeczność osób działających w organizacjach niosących pomoc uchodźcom. I właśnie dlatego potrzebne są nam centra integracji, w których mogą spotykać się i poznawać osoby z różnych krajów, kultur. Takie właśnie miejsca jak FENIKS, które powstaje w samym centrum - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

FENIKS jest wspólną inicjatywą firmy Phoenix Contact oraz władz Rzeszowa. - Już od samego początku wojny na Ukrainie nasi pracownicy angażowali się w pomoc. Polegała ona m.in. na odbieraniu ludzi z granicy i przewożeniu ich w bezpieczne miejsca, na dostarczaniu pomocy, która była zbierana zarówno przez naszych pracowników w Polsce jak i w Niemczech. Później zapewniliśmy dach nad głowom 18 osobom. Były to jednak inicjatywy krótkotrwałe a szukaliśmy projektu, który zostanie z nami na dłużej - na czas wojny i ten po niej - tłumaczy Dominik Mazur, Prezes Zarządu Phoenix Contact E-Mobility Rzeszów.

Pomysł został zaprezentowany w maju ubiegłego roku zarządowi i właścicielowi Phoenix Contact, podczas wizyty prezydenta Fijołka w Niemczech. I wtedy zapadły decyzje o tym, że spółka wesprze finansowo stworzenie takiego miejsca.

- W Rzeszowie jesteśmy dopiero dwa lata. Ale chcemy być nie tylko utożsamiani z miejscami pracy ale także zależy nam na tworzeniu czegoś więcej, działaniu na rzecz społeczności lokalnej - podkreśla prezes Mazur.

Międzynarodowe Centrum Integracji - FENIKS powstanie na parterze budynku przy ul. 3 Maja 13. Lokal będzie miał powierzchnię ponad 220 m kw. i będzie w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Powstanie w nim 14 pomieszczeń, w tym pokój spotkań, strefa relaksu, strefa konferencyjna, strefa wystawowa.

Główną ideą centrum, jak już wspomnieliśmy, jest stworzenie przestrzeni do wzajemnej integracji, zrozumienia i zbliżania kultur oraz obyczajów, a także budowanie i utrwalenie pozytywnych relacji społecznych obcokrajowców z mieszkańcami Rzeszowa.

- W realizację poszczególnych zadań planujemy włączyć działające w Rzeszowie organizacje społeczne i obywatelskie - podkreśla Krystyna Stachowska.

Wśród planowanych inicjatyw, które będą realizowane w centrum już teraz można wymienić m.in. zajęcia integracyjne dla dzieci pochodzących z mniejszości narodowych mieszkających w Rzeszowie szczególne dla dzieci uchodźców z Ukrainy, warsztaty z nauki języka polskiego, poradnictwo psychologiczne, trening kompetencji poznawczych, zajęcia ruchowe.

Planowana jest także aktywizacja społeczno-zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym z niepełnosprawnościami, aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym pochodzących z Ukrainy, aktywizacja społeczno-gospodarcza: warsztaty, spotkania, seminaria o różnorodnej zróżnicowanej tematyce, konferencje i spotkania o charakterze gospodarczym.

Międzynarodowe Centrum Integracji FENIKS zostanie uruchomione prawdopodobnie pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.

Zobacz galerię


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.