Posłuchaj:

Dukielskie Stowarzyszenie Strzeleckie zorganizowało w Muzeum Historycznym Pałac w Dukli pokaz broni palnej, historycznej i współczesnej.
Piątą już edycję pokazu broni palnej przygotowało w minioną niedzielę (12 listopada) Dukielskie Stowarzyszenie Strzeleckie w Muzeum Historycznym Pałac w Dukli. Tradycyjnie już pokaz cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających.

- W tym roku przygotowaliśmy 61 jednostek broni, od historycznej, wyprodukowanej jeszcze w XIX wieku, po modele, które występują na współczesnym polu walki. Staraliśmy się, by każdy chętny mógł się zapoznać z różnego rodzaju bronią, zarówno historyczną, jak i współczesną. Dodam, że wszystkie jednostki broni są sprawne, korzystamy z niej podczas strzelań na naszej strzelnicy - powiedział Robert Bruliński, prezes Dukielskiego Stowarzyszenia Strzeleckiego.

Wśród ciekawszych eksponatów znalazł się między innymi pistolet Jamesa Bonda, czyli legendarny Walther PPK produkcji niemieckiej, ręczny karabin maszynowy DP wzór 28, czy broń myśliwska kurkowa.

Broń jest własnością członków Dukielskiego Stowarzyszenia Strzeleckiego. Na chwilę obecną stowarzyszenie liczy 20 członków z Dukli i okolic. W Dukli posiada własną strzelnicę.

Pokaz broni palnej w Dukli

Prezes Robert Bruliński podkreślił, że po zmianie przepisów dotyczących wydawania pozwoleń na broń w 2011 roku, które jasno określają, jakie warunki trzeba spełnić, jakie przejść specjalistyczne badania, by takowe pozwolenie można było uzyskać, pojawił się wielki problem braku jakiejkolwiek infrastruktury cywilnej jeżeli chodzi o strzelnice.

- Kiedy jako pasjonaci broni z Dukielszczyzny postanowiliśmy założyć stowarzyszenie, zdecydowaliśmy, że jednym z głównych naszych założeń będzie stworzenie strzelnicy. Udało się przygotować taką strzelnicę w Dukli, do czego przyczyniły się wymiernie także koła łowieckie, z którymi współpracujemy - dodał Robert Bruliński.

Ze strzelnicy mogą również korzystać, przeważnie w weekendy osoby, które nie są członkami stowarzyszenia. Można sobie zarezerwować stanowisko i wszyscy posiadacze broni mający na nią pozwolenie mogą bezpiecznie skorzystać z niej pod okiem instruktora prowadzącego strzelanie.

Dla osób nieposiadających pozwolenia na broń oraz własnej broni, Dukielskie Stowarzyszenie Strzeleckie organizuje kilka razy w roku ogólnodostępne pikniki strzeleckie, w tym w okolicy 1 czerwca piknik strzelecki z okazji Dnia Dziecka, w lipcu piknik strzelecki dla dorosłych ze strzelaniem z broni współczesnej, a w październiku, w rocznicę Bitwy Dukielskiej z okresu II wojny światowej, piknik historyczny ze strzelaniem z broni historycznej.

O szczegółach działalności Dukielskiego Stowarzyszenia Strzeleckiego można dowiedzieć się za pośrednictwem FB, strony internetowej lub mailowo.

Zobacz galerię


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.