Społecznicy z pasją. Stowarzyszenie Kulturalne Dębina z Krościenka Wyżnego zorganizowało spotkanie jubileuszowe z okazji 25-lecia działalności.
Ponad ćwierć wieku temu na prośbę ówczesnego dyrektora szkoły podstawowej w Krościenku Wyżnym Jana Omachla zorganizowała się grupa osób, która postanowiła działać na rzecz miejscowej oświaty.

Dokładnie 2 grudnia 1998 roku zapadła decyzja o powołaniu Stowarzyszenia Kulturalnego "Dębina" w Krościenku Wyżnym. Przyjęto też statut organizacji, przygotowany i uchwalony dość szybko, gdyż już w dniu 11 grudnia 1998 roku Sąd Wojewódzki w Krośnie wpisał stowarzyszenie do rejestru sądowego pod numerem 593.

- Nazwa "Dębina" nawiązuje do rodzaju lasów pokrywających obszar miejscowości przed wiekami. "Dębina" to również największy dotąd las w gminie i miejsce wypoczynku - opowiada Edward Marszałek, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego "Dębina".

Uhonorowani statuetką Honorowego Siekiernika i Honorowego Członka Dębiny wraz z wręczającymi
Uhonorowani statuetką Honorowego Siekiernika i Honorowego Członka "Dębiny" wraz z wręczającymi

Z pierwszym pomysłem wystąpił będący w zarządzie stowarzyszenia, nieżyjący już proboszcz, ks. Jan Szpunar. Zaproponował zorganizowanie koncertu kolęd jako, że Krościenko Wyżne jest miejscowością znaną z tradycji muzycznych. Pierwszy odbył się w auli szkolnej, która nie mogła pomieścić wszystkich chętnych.

Przy okazji koncertu zostało przygotowane ośmiostronicowe pisemko pod tytułem "Dębina" z dopiskiem "Zwiastun". Jego pomysłodawcą był Edward Marszałek. Na pierwszej stronie zamieszczony został wiersz Wincentego Pola:
"Tam pod lasem Dębina,
przy Dębinie dolina,
przy dolinie staweczek,
przy staweczku młyneczek…".

- Wówczas mało kto wiedział, że słynny ongiś poeta i geograf bywał w Krościenku. Siadywał pod starym dębem w lesie o nazwie Dębina i tworzył, zostawiając piękne, poetyckie pamiątki - przypomina Edward Marszałek.

Pismo ukazuje się nieprzerwanie przez niemal 25 lat, a do listopada 2023 roku wydano 230 zeszytów. Jako dodatek do "Dębiny" przez 22 lata ukazywał się "Kleks" - pismo Szkoły Podstawowej w Krościenku Wyżnym. Przez te lata zapisano 3732 strony gazetki, będące kroniką życia szkoły.

Okolicznościowy tort z okazji 25-lecia Dębiny
Okolicznościowy tort z okazji 25-lecia "Dębiny"

W ciągu 25 lat działalności stowarzyszenie organizowało koncerty muzyczne, koncerty kolęd, wystawy, konkursy. W dorobku jest też szereg publikacji na tematy związane z gminą, bowiem jej promocja jest wpisana w statut stowarzyszenia.

- Prowadzimy działalność wydawniczą, popularyzując lokalnych twórców i redagując kolejne tomiki "Przepisów Pani Luśki". Wypracowane środki pozwoliły nam również dofinansowywać między innymi działalność harcerzy i sportowców - informuje prezes "Dębiny".

Stowarzyszenie w różnych formach dokumentuje lokalną historię, upamiętnia krościeniaków, choćby poprzez wydobycie z niepamięci cmentarza cholerycznego, konserwację starych nagrobków, czy ufundowanie kapliczki na Starym Kościelisku.

- Budzimy dumę z przynależności do lokalnej społeczności popularyzując sylwetki wielkich Polaków związanych z naszą miejscowością, nadając ich imiona drzewom, uczestnicząc w ogólnopolskich konkursach Klubu Gaja oraz organizując imprezy środowiskowe, jak Święto Drzewa, czy Dzień Polskiej Niezapominajki - podkreśla prezes Edward Marszałek.

Organizacja ma swoje wewnętrzne odznaczenie - złote i srebrne "Honorowe Odznaki Dębiny", przyznawane od stycznia 2001 roku, w dowód uznania za działalność kulturalną na terenie gminy. Uhonorowano nimi m.in. Koło Gospodyń Wiejskich, orkiestrę dętą, a także 27 osób fizycznych.

Dariusz Sobieraj
Gratulacje z okazji 25-lecia Stowarzyszenia Kulturalnego "Dębina" złożył między innymi radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariusz Sobieraj

Od lat "Dębina" przyznaje tytuł "Honorowego Siekiernika". Dlaczego taki? Otóż od średniowiecza mieszkańców wsi nazywano siekiernikami, często nadając temu określeniu pejoratywny wydźwięk. Tymczasem, jak tłumaczy Edward Marszałek, tak naprawdę pochodzi ono stąd, że kmiecie z Krościenka w XV i XVI wieku, jako poddani królewscy, byli zobowiązani do świadczenia tzw. siekiernego, czyli obróbki bali i rąbania drewna w zamku sanockim.

Uroczystości 25-lecia "Dębiny" odbyły się 2 grudnia w sali Budynku Użyteczności Publicznej w Krościenku Wyżnym. W trakcie spotkanie historię stowarzyszenia w pigułce przedstawił prezes Edward Marszałek. Statuetki Honorowych Siekierników odebrali: Karolina Bednarz i Rafał Barski, honorowego członka "Dębiny" Wacław Żywiec. Złotą "Honorową Odznakę Dębiny" otrzymała Anita Fal, w srebrną "Honorową Odznakę Dębiny": Agnieszka Zygarowicz-Pelczar, Marta Sawicka, Stanisław Wierdak i Rafał Przymusiński. Statuetki i odznaki wręczyli Edward Marszałek i Jan Omachel.

Spotkanie jubileuszowe w Budynku Użyteczności Publicznej w Krościenku Wyżnym
Spotkanie jubileuszowe w Budynku Użyteczności Publicznej w Krościenku Wyżnym

Podczas uroczystości nie zabrakło też gratulacji, które na ręce prezesa złożyli zaproszeni goście oraz okolicznościowego tortu przygotowanego przez Eleonorę Karaś, czyli Panią Luśkę.
Z koncertem wystąpił Paweł Orkisz, któremu towarzyszyli Zygmunt Golonka i Michał Rabka.

Spotkanie jubileuszowe prowadziła Marta Sawicka. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Zobacz galerię


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.