W Zespole Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie odbył się I Międzyszkolny Turniej Barbórkowy w Szachach i Warcabach.
Uczniowie z sześciu szkół ponadpodstawowych z Krosna i powiatu krośnieńskiego rywalizowali wczoraj (6 grudnia) w Zespole Szkół Naftowo Gazowniczych w Krośnie w I Międzyszkolnym Turnieju Barbórkowym w Szachach i Warcabach.

Jego pomysłodawcą i głównym organizatorem był Paweł Garbacik, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w "Naftówce", od kilku lat zajmujący się zbieraniem szachów kolekcjonerskich. O pasji pana Pawła pisaliśmy w tekście:
Iron Man, Spider Man, Napoleon…, niezwykła pasja Pawła Garbacika

- W naszej szkole największym świętem, ze względu na profil kształcenia, jest Barbórka. Dlatego z okazji przypadającego 4 grudnia Dnia Górnika postanowiliśmy uczcić ten dzień organizując barbórkowy turniej w szachach i warcabach. Chcemy, aby szachy, które przeżywają obecnie renesans, były jak najczęściej promowane, ze względu na korzyści z uprawiania z tej dyscypliny sportu. Postanowiliśmy również zorganizować turniej w warcabach, które są niestety w cieniu "królewskiej gry" - powiedział Paweł Garbacik.


W turnieju, który sędziował Marian Lorenc (Krośnieński Klub Szachowy Urania Krosno), wzięło udział blisko 20 zawodniczek i zawodników.

Organizatorzy postarali się o nagrody, które otrzymała pierwsza trójka w turnieju szachów i warcabów, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Upominki otrzymali również opiekunowie zwycięzców oraz uczennice uczestniczące w zmaganiach. Wręczyli je wicedyrektor "Naftówki" Piotr Chmiel, przedstawiciel rodziców Tomasz Ćwiąkała oraz Paweł Garbacik. Organizację turnieju wsparła firma Newag Group oraz rodzice.

W trakcie turnieju jego uczestnicy mogli podziwiać kolekcję szachów kolekcjonerskich Pawła Garbacika. W ciągu ostatniego roku pojawiło się kilka nowych kolekcji, w tym między innymi z Węgier, przedstawiające życie starożytnych Spartan, Hellenów. W kolekcji znalazły się także figury polityczne.

- Kolekcja cały czas się powiększa. Obecnie "w drodze" są szachy afrykańskie wykonane z kamienia mydlanego - dodał Paweł Garbacik.

Barbórkowe szachy i warcaby w Naftówce

Wyniki turnieju


Szachy
1. Katarzyna Uliasz (I Liceum Ogólnokształcące Krosno - opiekun Tomasz Nowakowski)
2. Samuel Węgrzyn (Zespół Szkół Naftowo Gazowniczych Krosno - opiekunowie: Andrzej Zajchowski, Paweł Garbacik)
3. Mateusz Raś (Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących Krosno - opiekun Andrzej Frączek)
W turnieju wzięli udział również: Kamil Kucza (Zespół Szkół Iwonicz - opiekun Tomasz Staroń), Maciej Michalik (Zespół Placówek Oświatowych Krosno - opiekun Tomasz Gorczyczewski), Karol Bożętka (Zespół Szkół Iwonicz - opiekun Tomasz Staroń), Natalia Wietecha (Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących Krosno - opiekun Andrzej Frączek), Jarosław Zięba (Zespół Szkół Mechanicznych Krosno - opiekun Tomasz Socha), Dominik Klimczak (Zespół Szkół Naftowo Gazowniczych Krosno - opiekunowie: Andrzej Zajchowski, Paweł Garbacik), Kacper Bodzioch (Zespół Szkół Naftowo Gazowniczych Krosno - opiekunowie: Andrzej Zajchowski, Paweł Garbacik)

Barbórkowe szachy i warcaby w Naftówce

Warcaby
1. Michał Guzik (I Liceum Ogólnokształcące Krosno - opiekun Tomasz Nowakowski)
2. Seweryn Suchar (Zespół Placówek Oświatowych Krosno - opiekun Tomasz Gorczyczewski)
3. Adrian Winiarski (Zespół Szkół Naftowo Gazowniczych Krosno - opiekunowie: Andrzej Zajchowski, Paweł Garbacik)
W turnieju wzięli udział również: Martyna Mansz (Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących Krosno - opiekun Andrzej Frączek), Damian Krzywda (Zespół Szkół Naftowo Gazowniczych Krosno - opiekunowie: Andrzej Zajchowski, Paweł Garbacik), Tomasz Sługocki (Zespół Szkół Mechanicznych Krosno - opiekun Tomasz Socha).

Zobacz galerię


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.