"Okrągły stół rzeszowskiej komunikacji" to propozycja Prawa i Sprawiedliwości na rozpoczęcie procesu budowania nowej jakości transportu zbiorowego Rzeszowa i jego aglomeracji.
- Oczekuję i liczę na to, że "Okrągły stół rzeszowskiej komunikacji" będzie przełomowym momentem budowania wysokiej jakości komunikacji zbiorowej w Rzeszowie i jego aglomeracji. Musimy mieć świadomość, że aby Rzeszów i okoliczne gminy posiadały dobrze funkcjonujący transport publiczny, atrakcyjny dla mieszkańców, punktualny i za przystępne pieniądze musi dojść do ścisłej współpracy wszystkich którzy za jego organizację i realizację odpowiadają. Chcemy aby najważniejsze podmioty zajmujące się organizacją transportu zbiorowego rzeszowskiej aglomeracji wraz z ekspertami i przewoźnikami usiedli do jednego stołu i rozpoczęli dyskusję w jaki sposób zbudować wysoką jakość komunikacji publicznej w Rzeszowie oraz w obrębie ościennych gmin - wyjaśnia Marcin Fijołek, przewodniczący klubu radnych PiS w Rzeszowie.

Marcin Fijołek wskazuje, że pierwszym i kluczowym tematem który należy podjąć w formule okrągłego stołu jest dyskusja nad powołaniem jednego podmiotu integrującego transport publiczny w obszarze aglomeracji rzeszowskiej.

- Dzisiaj organizacją przejazdów zajmuje się Zarząd Transportu Miejskiego, Związek Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa oraz Urząd Marszałkowski. Utworzenie jednego, wspólnego podmiotu pozwoli na koordynację rozkładów jazdy, integrację węzłów przesiadkowych oraz zmniejszenie kosztów. Szacuje się, że sama tylko koordynacja rozkładów może przynieść 5 % oszczędności w skali całej aglomeracji, co daje kilkanaście milionów złotych - dodaje Marcin Fijołek.

Krzysztof Jarosz dodaje, że inicjatywa Okrągłego Stołu Rzeszowskiej Komunikacji ma na celu nie tylko usprawnienie transportu, ale również podniesienie jego jakości, co przyczyni się do poprawy komfortu życia mieszkańców Aglomeracji Rzeszowskiej.

- Jako mieszkaniec Boguchwały obserwuję tą niezdrową konkurencję na poziomie organizatorów, która prowadzi do tego, że organizatorzy między sobą konkurują, narażając operatorów na puste przejazdy i generowanie kosztów. Koordynacja rozkładów jazdy ten problem rozwiąże, pozwoli zintegrować połączenia autobusowe z koleją aglomeracyjną a w efekcie pozwoli zbudować z transportu zbiorowego atrakcyjną i tanią alternatywę dla samochodów - podkreśla Krzysztof Jarosz.

Inicjatywa "Okrągły Stół Rzeszowskiej Komunikacji" ma na celu zainicjowanie procesu tworzenia nowej jakości transportu zbiorowego w Rzeszowie i Powiecie Rzeszowskim. Zdaniem inicjatorów, kluczowe dla sukcesu tego przedsięwzięcia jest ścisła współpraca między wszystkimi podmiotami odpowiedzialnymi za organizację i realizację transportu zbiorowego. Celem jest stworzenie systemu transportowego, który będzie atrakcyjny dla mieszkańców, punktualny i dostępny za przystępną cenę.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.