W Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Rogach odbył się Gminny Konkurs "Mistrz języka polskiego", w którym wzięli udział uczniowie z gminy Miejsce Piastowe.
W piątek (23 lutego) w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Rogach odbył się Gminny Konkurs "Mistrz języka polskiego". Tegoroczna edycja poświęcona była w sposób szczególny naszemu językowi, gdyż zaledwie dwa dni temu, 21 lutego, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

konkurs języka polskiego w Rogach

W zmaganiach konkursowych wzięły udział trzyosobowe drużyny ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Miejsce Piastowe. Uczniowie mieli twardy orzech do zgryzienia, gdyż musieli dbać o poprawne użycie języka w mowie i w piśmie, a to wcale nie było łatwe.
Należało pochwalić się znajomością frazeologizmów, poprawnie zapisać tekst dyktanda, czy też zmierzyć się ze słowami, które przysparzają nam problemów. Niejeden z nas zapewne zastanawiał się nad poprawnością form: włączać czy włanczać, poszedłem czy poszedłem i wielu innych, które spędzają sen z powiek każdemu poloniście.

Uczestnicy świetnie poradzili sobie z tego typu haczykami językowymi, ale najlepiej spisali się w przygotowaniu przemówienia na temat użycia wulgaryzmów przez młodzież. Z sali grzmiały słowa krytyki pod adresem tych wszystkich, którzy zachwaszczają naszą piękną mowę ojczystą.

gminny konkurs w Rogach

Piątkowe spotkanie było doskonałą okazją, aby powalczyć z błędami i promować poprawną polszczyznę. Mistrzami w tej dziedzinie okazali się uczniowie ze SP w Targowiskach, którzy zajęli I miejsce, tuż za nimi znalazła się SP w Zalesiu, zajmując II lokatę, a III miejsce przypadło w udziale SP w Głowience.

Nagrody wręczyła Wójt Gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik wraz z Dyrektorem Szkoły w Rogach Edytą Dydo. Organizatorkami konkursu były polonistki ze SP w Rogach: Magdalena Michalczyk, Agnieszka Kijowska i Patrycja Buczek - Glazer.

Zobacz galerię


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.