Dziś (3 marca) miały miejsce uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Krośnie, które rozpoczęły się już 1 marca na Cmentarzu Komunalnym przed Obeliskiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w krośnieńskim Farze o godzinie 12:00, której przewodniczył proboszcz ks. prał. Andrzej Chmura. W swoim kazaniu, ks. Chmura podkreślił niezłomność i bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych, stanowiących symbol oporu przeciw totalitaryzmowi. Cytując brytyjskiego historyka proboszcz przypomniał, że Witold Pilecki, jeden z Żołnierzy Wyklętych, został uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi walczących podczas II wojny światowej.

Krosno oddało hołd Żołnierzom Wyklętym

Po mszy dalsza część odbyła się przed tablicą upamiętniającą ofiary komunizmu umieszczoną na budynku dawnego Urzędu Bezpieczeństwa. Uczestnicy uroczystości wysłuchali pieśni "Naprzód do boju żołnierze", uznawaną za hymn Polski Podziemnej. Poseł Piotr Babinetz w swoim przemówieniu przypomniał o znaczeniu Żołnierzy Wyklętych dla historii Polski i o lokalnych bohaterach walki o niepodległość.

Krosno oddało hołd Żołnierzom Wyklętym

Następnie odbył się Apel Pamięci, odczytany przez dowódcę harcerskiej Asysty Honorowej, harcmistrza Piotra Lubasia. Proboszcz ks. prał. Andrzej Chmura poprowadził modlitwę, a przed tablicą złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalone znicze przez uczestników uroczystości. Wydarzenie zakończyło się odegraniem melodii "Śpij Kolego" oraz wspólnym śpiewem Mazurka Dąbrowskiego.

Krosno oddało hołd Żołnierzom Wyklętym

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krośnie zostały uświetnione przez harcerzy hufca ZHP Krosno imienia Jana i Stanisława Magurów, co podkreślało wagę przekazywania pamięci o Żołnierzach Wyklętych młodszym pokoleniom.

Zobacz galerię


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.