Na Przejściu Granicznym w Korczowej (pow.jarosławski) ujawniono cztery papugi z gatunków chronionych Konwencją Waszyngtońską.
11 lutego do odprawy granicznej na kierunku wyjazdowym z Polski zgłosił się 56-letni obywatel Ukrainy. Podczas szczegółowej kontroli kierowanego przez niego pojazdu funkcjonariusze Straży Granicznej wraz z funkcjonariuszami KAS ujawnili cztery papugi należące do gatunków objętych ochroną.Dwie papugi to Eolophus roseicapilla- kakadu różowa, były ukryte w drewnianych klatkach pod siedzeniem, podczas kontroli ujawniono w bagażniku dwie pozostałe Amazona vinacea- amazonka pąsowa.
Podczas szczegółowych czynności wyjaśniających ustalono, że papugi należą do okazów chronionych Konwencją Waszyngtońską (tzw. CITES) i aby przewieźć je przez granicę należy mieć zezwolenie.
56-latek powiedział że, papugi zakupił w Czechach, teraz czeka go postępowanie karne. Za takie przestępstwo tj. "nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem" grozi mu kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Papugi zostały przewiezione do ZOO w Zamościu.

Czytaj również