W środę o godzinie 13:42 powiadomiono o pożarze nieużytków rolnych w miejscowości Rudna Wielka, niedaleko drogi S19.
Do zdarzenia niezwłocznie wyjeżdża zastęp GBA z OSP Świlcza w sile 5 strażaków. Po przybyciu na miejsce okazuje się, że pożar jest bardzo duży, palą się wysokie trawy i jest trudny dojazd do zarzewi ognia. Dowódca zastępu drogą radiową prosi o zadysponowanie dodatkowego zastępu do pomocy. Strażacy za pomocą tłumic oraz tam gdzie się dało dojechać ciężkim sprzętem gaszą ogień za pomocą szybkiego natarcia.

Pożar traw w Rudnej Wielkiej

Po chwili na miejsce dojeżdża zastęp z JRG Rzeszów. Powiewający wiatr oraz wysoka temperatura nie pomagają strażakom w walce z pożarem. Podjęto decyzje o zadysponowaniu lekkiego samochodu również z OSP Świlcza, który dzięki terenowemu przystosowaniu jest w stanie dojechać do prawie każdego trudnego terenu.

Pożar traw w Rudnej Wielkiej

Strażacy rozlokowali swoje siły, aby jak najszybciej i najsprawniej złapać rozprzestrzeniający się pożar. Przy pomocy szybkiego natarcia, palące się trawy zostają ugaszone. Strażacy sprawdzili pogorzelisko czy nie ma żadnych nowych zarzewi ognia.

Spaleniu uległo około 6 hektarów nieużytków. Gaszenie takich pożarów w przypadku wysokich temperatur powietrza oraz słońca w pełni nie należy do przyjemnych.

Pożar traw w Rudnej Wielkiej

Strażacy apelują ponieważ takie akcje kosztują strażaków wiele wysiłku i trudu. Chyba nikt z nas nie zdaje sobie sprawy jak wiele potrzeba siły i wytrwania, aby przez ponad 2 godziny walić tłumicą w trawę. Jeśli następnym razem wyciągniesz zapałki, zastanów się czy wysiłek jaki włożą później strażacy w ugaszeniu tego pożaru, jest tego wart.

Czytaj również