14 maja, w Jaśle odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Obchody rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w Kościele Parafialnym pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali na plac wewnętrzny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.
Na początku uroczystości Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Tomasz Baran wręczył powołanie na stanowisko Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle mł. bryg. Ireneuszowi Zagórskiemu.

Nowo mianowany komendant przywitał zgromadzonych gości i wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym podkreślił: - Służba strażaka to nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja i powołanie. To gotowość do poświęceń i podejmowania działań w obronie życia, zdrowia i mienia naszych współobywateli. Dzisiejsza uroczystość to doskonała okazja, aby oddać hołd bohaterom, którzy niejednokrotnie narażając własne życie, ratują innych.

Dzień Strażaka w Jaśle 2024

Kolejnym punktem obchodów było wręczenie medali i odznaczeń resortowych oraz branżowych. Wręczono m.in. Odznaki "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej", Odznaki Świętego Floriana "Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej", Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza, Medale "Za Zasługi dla Pożarnictwa", Odznaki "Za zasługi dla pożarnictwa powiatu jasielskiego", Medale XXV-lecia ZZS "Florian" oraz Medale Honorowy Zasłużony dla ZZS "Florian". Przyznano również odznaki "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi", nagrodę starosty jasielskiego oraz Odznaki Honorowe "Strażacka Gwiazda Podkarpacia" dla OSP Skołyszyn, OSP Warzyce i OSP Zarzecze.

Ważnym momentem było wręczenie awansów na wyższe stopnie służbowe, które otrzymało 24 funkcjonariuszy komendy. W imieniu odznaczonych i awansowanych podziękował st. asp. Piotr Świędrych.

Dzień Strażaka w Jaśle 2024

Po wręczeniu odznaczeń i awansów nadszedł czas na okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości. Posłanka Joanna Frydrych podkreśliła znaczenie pracy strażaków dla społeczności lokalnej.

- To dla mnie ogromna radość i zaszczyt, ale także i duma, że mogę wraz z Państwem dzisiaj uczestniczyć w tych przepięknych obchodach. Dzisiejszy dzień jest doskonałą okazją do podziękowań, do gratulacji, ale również też i do życzeń. Szanowni Państwo! Drodzy Strażacy, przyjmijcie ode mnie wyrazy szacunku, uznania oraz podziękowania za Waszą chwalebną służbę, bo Wasza praca to niesienie pomocy drugiemu człowiekowi - powiedziała Joanna Frydrych​​.

Europoseł Elżbieta Łukacijewska wyraziła uznanie dla strażaków i ich wkładu w bezpieczeństwo lokalnej społeczności. - Bo wy, strażacy, jak było tutaj powiedziane, jesteście wyjątkową grupą, która w każdej chwili, w każdym momencie narażając swoje życie i zdrowie, służy wszystkim mieszkańcom bez względu na to, gdzie mieszkają, bez względu na to, jakie mają poglądy - podkreśliła Łukacijewska​​.

Dzień Strażaka w Jaśle 2024

Senator Alicja Zając zaznaczyła długotrwałą współpracę ze strażakami, szczególnie w kontekście krwiodawstwa. - Od lat jestem związana ze strażakami, ponieważ krwiodawstwo Ochotniczych i Państwowej Straży Pożarnej funkcjonuje od wielu lat. Jest również Klub Honorowych Dawców Krwi w naszej Komendzie Powiatowej. Za tą wieloletnią współpracę z Państwową Strażą i Ochotniczymi Strażami Pożarowymi serdecznie wszystkim Państwu dziękuję - powiedziała Alicja Zając​​.

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul podkreśliła znaczenie właściwego wyposażenia jednostek strażackich. - Abyście mogli właściwie wykonywać swoje zadania, potrzebujecie, aby wasze jednostki były wyposażone we właściwy sprzęt. I to jest moim zadaniem, zadaniem rządu polskiego, aby troszczyć się i pozyskiwać, planować środki na doposażenie poszczególnych jednostek. I tak też czynimy, drodzy Państwo, i tak też czynić będziemy - mówiła Kubas-Hul​​.

Dzień Strażaka w Jaśle 2024

Dh Stanisław Święch, Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie i Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Jaśle, wyraził wdzięczność za poświęcenie strażaków. - W imieniu władz krajowych oraz Wojewódzkich Związków Ochotniczych Straży Pożarnej chciałbym serdecznie podziękować Wam za Waszą służbę. Dziękuję Wam za stan gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa naszym mieszkańcom i niesienia pomocy potrzebującym z narażeniem własnego życia i zdrowia - powiedział Święch​​.

Dzień Strażaka w Jaśle 2024

Burmistrz Jasła Adam Kostrząb również podziękował strażakom za ich codzienną pracę i wsparcie w trudnych chwilach, szczególnie podczas powodzi. - Składam serdeczne podziękowania w imieniu całej społeczności jasielskiej za Waszą niezwykłą odwagę, poświęcenie i heroizm, który codziennie pokazujecie. Wybraliście służbę drugiemu człowiekowi, niesiecie ratunek, poświęcacie swój czas, swoje zdrowie, a czasem nawet swoje życie, by pomagać innym ludziom - mówił Adam Kostrząb​​.

Uroczystość, której dowódcą był mł. bryg. Edward Gronek, poprowadził Rzecznik Prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle bryg. Wacław Pasterczyk. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Zobacz galerię


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.