Ponad 100 podkarpackich strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych uczestniczyło w ćwiczeniach „Brzozów 2022”. Manewry odbyły się w czwartek, 30 czerwca na terenie powiatu brzozowskiego.
Ponad 100 podkarpackich strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych uczestniczyło w ćwiczeniach "Brzozów 2022". Manewry odbyły się w czwartek, 30 czerwca na terenie powiatu brzozowskiego.

Manewry, w formie praktycznych ćwiczeń zostały zorganizowane w celu doskonalenia organizacji działań ratowniczych prowadzonych przez podmioty KSRG oraz podmioty współdziałające z systemem, podczas:

działań z zakresu ratownictwa wysokościowego - ewakuacja osoby poszkodowanej z wysokości (podest komina ciepłowniczego);
gaszenia pożaru obiektu biurowo-magazynowego - taktyka działań gaśniczych przy pożarach wewnętrznych, zapewnienie ciągłości podawania środków gaśniczych, udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej;
prowadzenia działań przeciwpowodziowych - ewakuacja ludzi z zagrożonych terenów, podnoszenie korony zapory, wzmacnianie konstrukcji zapory, obrona zagrożonego mostu).
działań z zakresu ratownictwa wodnego - ewakuacja osób przy pomocy środków pływających, poszukiwania osoby pod wodą.
Ćwiczący mierzyli się z szeregiem zadań ujętych w czterech epizodach:

W dwukondygnacyjnym budynku biurowo-magazynowym jednej z brzozowskich firm produkujących elementy z tworzywa sztucznego doszło do pożaru. W chwili pojawienia się ognia w obiekcie przebywało 9 pracowników biurowych oraz 1 pracownik magazynu. Pożar powstał w części magazynowej obiektu (parter) i przedostał się do części biurowej (piętro). Wszyscy pracownicy pozostają w budynku i wymagają ewakuacji przez służby ratownicze. Wewnątrz panuje duże zadymienie toksycznymi produktami spalania z palących się półwyrobów z tworzyw sztucznych magazynowanych w obiekcie. W wyniku pożaru zniszczone zostały schody prowadzące na drugą kondygnacje obiektu. W pobliżu budynku znajduje się instalacja ciepłownicza zakładu. Zagrożone są obiekty znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie budynku objętego pożarem.

Podczas cotygodniowego sprawdzenia stanu technicznego komina ciepłowniczego, na skutek wysiłku oraz upału dochodzi do zasłabnięcia i upadku pracownika z drabinki technicznej na podest komina usytuowany na wysokości ok. 20 m. W wyniku zdarzenia pracownik doznał złamania kości udowej. Poszkodowany odczuwa silny ból, jest w szoku, co utrudnia kontakt z mężczyzną. Pracownik nie jest w stanie o własnych siłach opuścić podestu.

W wyniku intensywnych opadów deszczu dochodzi do gwałtownego spiętrzenia wody w zbiorniku retencyjnym w miejscowości Blizne. Zachodzi konieczność podniesienia korony wału ziemnego zapory, a także wzmocnienia konstrukcji. Występuje zagrożenie dla obozowiska turystów rozbitego poniżej zapory. Spiętrzona woda stanowi zagrożenie dla pobliskiego mostu, a także dla pobliskich domostw oraz budynków gospodarczych.

Na terenie zbiornika retencyjnego w miejscowości Blizne trzech wędkarzy łowi ryby. Dwóch z nich znajduje się na brzegu, natomiast jeden łowi bezpośrednio stojąc w wodzie w pobliżu brzegu. W wyniku gwałtownego spiętrzenia wody, nurt wciąga go pod wodę. Pozostałych dwóch pozostaje na brzegu - istnieje potrzeba ewakuacji osób, które zostają odcięte przez wodę od dróg ewakuacyjnych.

Razem ze strażakami w manewrach uczestniczyli funkcjonariusze Policji, przedstawiciele powiatowego i gminnego zarządzania kryzysowego oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

Przebieg manewrów nadzorował zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego st. bryg. Andrzej Marczenia.

Ćwiczenia zostały zorganizowane przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej PSP w Brzozowie oraz Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.