3 sierpnia br. placówkę Straży Granicznej w Medyce odwiedzili przedstawiciele biura Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców, agencji działającej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Dwuosobowa delegacja specjalistów ds. ochrony uchodźców w składzie Richard Sollom oraz Joanna Subko, spotkała się z dowództwem placówki Straży Granicznej w Medyce. Celem wizyty było zapoznanie się z aktualną sytuacją migracyjną na granicy wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem obywateli Ukrainy. Oficerowie SG przedstawili wizytującym aktualny poziom ruchu granicznego, w tym skalą powrotów obywateli Ukrainy do swojej ojczyzny.

Mundurowi zwrócili szczególną uwagę na kwestie wykorzystywania aplikacji DiiA.pl, która od niedawna została notyfikowana jako dokument pobytowy dla obywateli Ukrainy korzystających z ochrony czasowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przedstawiciele UNHCR wyrazili uznanie dla rozwiązania unikatowego w skali europejskiej, w którym w elektroniczne narzędzie (diia.pl) stanowi dokument pobytowy pozwalający nie tylko na przekraczanie granicy zewnętrznej UE, ale również na swobodne przemieszczanie się po terytorium innych państw strefy Schengen.

Na zakończenie spotkania przedstawiciele UNHCR zaoferowali, w przypadku potrzeby, pomoc m.in. poprzez Centrum Wsparcia dla Uchodźców otwarte niedawno w Rzeszowie.

UNCHR od 1950 roku pomaga ludziom na całym świecie uciekającym przed wojną. Jej skrót pochodzi od angielskiego "United Nations High Commissioner for Refugees", co tłumaczy się jako Wysoki Komisarz ds. Uchodźców ONZ.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.