Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie skierował do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej przygotowującej porwanie dla okupu.
Śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej przygotowującej porwanie dla okupu prowadził Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

Dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował, że zarzucił Danielowi P. oraz Jarosławowi W. kierowanie zorganizowaną grupa przestępczą kwalifikowane z art. 258 § 3 kk natomiast pozostałym 4 osobom udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 § 1 kk. Pozostałe zarzuty dotyczą przygotowania porwania dla okupu kwalifikowanego z art. 252 § 1 3 kk.

Czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Na wniosek prokuratora wobec 4 oskarżonych nadal stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec 2 oskarżonych stosowane są środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym.

Planowali porwanie dla okupu


Do likwidacji grupy przestępczej doszło w grudniu 2021 roku. Celem oskarżonych było popełnianie przestępstw przeciwko porządkowi publicznemu, polegających na wzięciu zakładnika w celu zmuszenia innych osób do przekazania za niego okupu. W toku postępowania ustalono, że grupą kierowali Daniel P., 27-letni mieszkaniec województwa lubelskiego oraz Jarosław W., 54-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że będąca przedmiotem sprawy zorganizowana grupa przestępcza działała co najmniej od lutego 2021 roku na terenie województwa podkarpackiego, mazowieckiego i lubelskiego. W wyniku podjętych działań udało się zapobiec uprowadzeniu dla okupu mieszkańca województwa podkarpackiego.

- Z ustaleń dokonanych przez prokuratora w toku śledztwa wynika, że oskarżeni czynili przygotowania do wzięcia i przetrzymywania mężczyzny w celu uzyskania za niego okupu w postaci pieniędzy. Oskarżeni podjęli czynności do realizacji porwania, polegające przede wszystkim na wejściu w porozumienie z innymi osobami oraz określeniu podziału ról, uzyskaniu środków, zebraniu informacji na temat rozkładu codziennych zajęć wytypowanej ofiary oraz sporządzeniu planu obejmującego metodę działania, wybór czasu i miejsca porwania, a także sposób ustalenia sposobu działania po wzięciu zakładnika - poinformowała Prokuratura Krajowa.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.