Nadleśnictwo Tuszyma wzięło udział w ogólnopolskim "Programie oznakowania cmentarzy żydowskich na terenie Rzeczpospolitej Polskiej". Przywrócona została ludzkiej pamięci zapomniana leśna nekropolia w Rzochowie, wsi obecnie włączonej do Mielca.
Cmentarz żydowski obecnie znajduje się w lesie leśnictwa Wojsław na granicy oddziałów leśnych 98o, 99m. Zarys kirkutu jest wciąż dobrze widoczny w terenie. Nekropolia istniała do czasu ostatniej wojny, kiedy to zniszczone zostały wszystkie nagrobki.

- Uporządkowaliśmy to miejsce i na podbudowie ustawaliśmy pamiątkowy kamień, a tuż przed końcem roku zamontowana została tablica, identyfikująca ten cmentarz żydowski, zaś wdrukowany w nią kod QR pozwala dowiedzieć się więcej o historii tego miejsca - wylicza Eryk Maziarski, szef Nadleśnictwa Tuszyma.


Kirkut zostanie wpisany do rejestru zabytków, a szerszy opis jego historii znajdzie się na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który jest koordynatorem akcji. W późniejszym terminie w tym miejscu pojawi się też tablica informacyjna. Otoczenie cmentarza stanowią malownicze stare dęby, obok przebiega uczęszczana trasa spacerowa mieszkańców Mielca.

- Na terenach leśnych w zasięgu RDLP w Krośnie znajduje się 53 cmentarze wojenne, choleryczne i wyznaniowe, w tym dwa kirkuty i sześć mogił zbiorowych Żydów pomordowanych przez Niemców w czasie okupacji - dodaje Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.