55-letnia obywatelka Ukrainy próbowała przemycić żywe papugi. Ptaki ukryte były w kartonie, znajdującym się w przestrzeni bagażowej busa.
Podczas kontroli na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce, funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt 2 papug czerwonoskrzydłych.

Ptaki zostały wykryte podczas kontroli busa, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy. Klatka z papugami, którą umieszczono w kartonie, znajdowała się w przestrzeni bagażowej pojazdu. Do ich nielegalnego przewozu przyznała się jedna z pasażerek - 55-letnia obywatelka Ukrainy.

Zatrzymane ptaki to okazy krasnopiórki czerwonoskrzydłej (Aprosmictus erythropterus), objętej ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). To młode, niespełna roczne osobniki, które w okresie dojrzewania zmieniają swe ubarwienie.

Papugi na granicy

Papugi zostały przekazane pod opiekę Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, gdzie pozostaną do czasu decyzji sądu. Dalsze postępowanie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.