Od 12 czerwca 2023 r. żołnierze 33 batalionu lekkiej piechoty z Dębicy jako pierwsi w kraju uczestniczą w pilotażowym projekcie szkolenia zintegrowanego prowadzonego od zmierzchu do świtu. Żołnierze 331 kompanii lekkiej piechoty zostali wyprowadzeni na dwa tygodnie ze strefy komfortu i każdego dnia poddawani są próbie o dużym natężeniu fizycznym.
Działania żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej podczas nocnego poligonu, opierają się o zadania które nawet w warunkach widoczności sprawiają problemy. W ramach trwającego szkolenia poligonowego każdego dnia Podkarpaccy Terytorialsi sprawdzają tym samym możliwości własnego organizmu.

Po raz pierwszy ciężar dnia został celowo przeniesiony na noc, aby jak najlepiej przystosować żołnierzy do działania na współczesnym polu walki. Przez dwa tygodnie zajęcia zintegrowane Terytorialsów z Podkarpacia odbywają się w Stałym Rejonie Odpowiedzialności 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w miejscowości Frysztak, a nie jak dotychczas w OSPWL "Dęba".

Pilotażowy projekt jakim jest poligon od zmroku do świtu w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, stanowi wyzwanie dla żołnierzy. Prowadzone działania podczas szkolenia oparte są m.in. o: strzelania nocne w warunkach ograniczonej widoczności, przeprawy z terenu czasowo zajętego przez przeciwnika, rozpoznanie terenu na którym Grupy Dywersyjno-Rozpoznawcze organizują sieć punktów obserwacyjnych czy wychodzenie w skryciu z poligonu.

Działania żołnierzy w bazie opierają się chociażby o wykonanie stanowiska ogniowego pojedynczego żołnierza, dróg odejścia, różnego rodzaju alarmy czy organizowanie miejsca zbiórki po rozproszeniu.

Dodatkowo organizujemy punkty łączności, punkty podebrania żywności i różnego typu rzeczy gdzie cały czas działamy w skryciu. Wiemy co się dzieje u każdego żołnierza, reagujemy na jego potrzeby - relacjonuje por. Remigiusz Szymański, dowódca pilotażowego szkolenia zintegrowanego.

To już półmetek nocnego poligonu żołnierzy 3 PBOT, za nimi blisko 100 kilometrów pokonanych pieszo nocą. Charakterystyka terenu sprawia, iż działania należą do trudnych i wyczerpujących. Wykorzystywany przez Podkarpackich Terytorialsów nowoczesny sprzęt termowizyjny jak: noktowizory, celowniki SCT Rubin czy lornetki noktowizyjne NPL ułatwiają szkolenie w najcięższych warunkach. Sprzęt służy zarówno do obserwacji pola walki, wykrywania celów, jak również do skutecznego prowadzenia ognia. Możliwości wykrycia i rażenia celu w każdych warunkach są istotnym atutem na współczesnym polu walki.

Znajomość Stałego Rejonu Odpowiedzialności (SRO) jest tym co wyróżnia Terytorialsów a naszą siłą są ludzie z tego terenu za których będą walczyć. Sekcja to nasza siła, a każda noc aż do samego rana to ciężka walka. Walczymy dalej - podsumowuje na półmetku nocnego poligonu, porucznik Szymański.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.