W Korczynie w szkole podstawowej odbyło się spotkanie z członkami Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego o/Krosno.
W Szkole Podstawowej im. Aleksandra Fredry w Korczynie w dniu 15 listopada odbyło się spotkanie z członkami Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego o/Krosno - prezesem Zbigniewem Więckiem i sekretarzem Adamem Uliaszem. Kolekcjonerzy zaprezentowali uczniom klasy II szkoły podstawowej oraz 6-latkom uczęszczającym do klasy "0" Przedszkola Samorządowego im. Misia Uszatka w Korczynie niektóre egzemplarze swoich zbiorów.

Dzieci dowiedziały się między innymi czym różni się banknot od monety a moneta od medalu, jak rozpoczęła się historia pieniądza na świecie i w Polsce, dlaczego własna waluta jest tak ważna dla państwa.

Numizmatycy przekazali uczestnikom spotkania wydane w tym roku książeczki "Monety Królów". Wydawnictwo Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w przystępny, adresowany do dzieci sposób opisuje historię pieniądza polskiego przez wieki. Ma być zachętą do rozpoczęcia przygody z kolekcjonerstwem. Kilka egzemplarzy publikacji trafiło również do biblioteki szkolnej oraz Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Zycha w Korczynie.

spotkanie w SP w Korczynie

Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały nietypowej lekcji. Miały również okazję zaprezentować swoją wiedzę - najciekawsze wypowiedzi goście nagrodzili pamiątkowymi monetkami. Uczniowie i "zerówkowicze", którzy na wykład przybyli pod opieką nauczycieli - Jolanty Kwiatkowskiej i Alicji Uliasz podziękowali za lekcję numizmatyki patriotyczną piosenką. W wydarzeniu uczestniczyła również dyrektor GBP w Korczynie Dorota Pec oraz dyrektor SP w Korczynie Artur Stodolak.

Główny prelegent, prezes krośnieńskiego oddziału PTN Zbigniew Więcek to nie tylko numizmatyk. Jest on posiadaczem wspaniałej, liczącej około 15 tysięcy sztuk kolekcji pocztówek, w dużej ilości związanej z naszym regionem. W jego kolekcji znajdują się niezwykle cenne pamiątki, których wartość rynkowa jest znaczna.

- Wiele osób pyta mnie o ilość znajdujących się w mojej kolekcji zbiorów. Odpowiadam im zazwyczaj - ilość tak naprawdę jest bez znaczenia, skoro na przykład najstarsza zachowana krośnieńska pocztówka warta jest sto innych - mówi Zbigniew Więcek. Kolekcja kart pocztowych związanych z regionem wydana została ostatnio w formie katalogu. W publikacji znajdują się również pocztówki z naszej Gminy, m.in. nieistniejące kościoły w Korczynie i w Komborni.

Zobacz galerię


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.