Znamy wyniki drugiej edycji Indeksu Zdrowych Miast - inicjatywy, dzięki której możemy dowiedzieć się, w jakich miastach w Polsce żyje się najlepiej. Z ośmiu kategorii, w których wyłoniono liderów, Rzeszów zajął pierwsze miejsca w dwóch.
Indeks Zdrowych Miast został stworzony przez Grupę LUX MED we współpracy z ekspertami ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej. Publikacja jest zbiorem informacji o działaniach i inwestycjach 66 miast na prawach powiatu, dzięki którym mogą one weryfikować swoje podejście do tworzenia warunków dla jakości życia i zdrowia oraz zrównoważonych przestrzeni miejskich. Miasta zostały przeanalizowane w ośmiu kategoriach: zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń, a wyniki danej kategorii były weryfikowane na podstawie wyszczególnionych przez ekspertów wskaźników.

- Inicjatywa Indeksu Zdrowych Miast realnie wspiera samorządy w polepszaniu warunków do życia. Druga edycja jest wynikiem naszego zaangażowania w poprawę kondycji polskich miast i konsekwentnie wpisuje się w misję, którą realizuje Grupa LUX MED jaką jest pomaganie społeczeństwu w lepszym i zdrowszym życiu. Głęboko wierzę, że analiza i wnioski z projektu będą inspiracją dla samorządów, ale również realnym drogowskazem - mówi Anna Rulkiewicz, Prezesa Grupy LUX MED

Rzeszów wyróżnił się na tle pozostałych 65 miast i stał się liderem kategorii ludność, w której oceniane zostały wskaźniki odnoszące się do procesów demograficznych i struktury populacji. Saldo migracji mieszkańców w wieku produkcyjnym na 1 tys. osób w Rzeszowie wynosi 3,9. Napływ mieszkańców świadczy o korzystnych warunkach do życia panujących w tym mieście. Natomiast mediana (przeciętna) wieku w Rzeszowie wyniosła 39,8 lat, co dało stolicy Podkarpacia najniższy wynik wśród wszystkich miast analizowanych w Indeksie.

Odpowiedzialność za usługi komunalne i społeczne to jedno z najważniejszych zadań z jakimi mierzą się samorządy. W Rzeszowie na 10 tys. mieszkańców przypada 1,3 centrów kultury (domów/ośrodków kultury, klubów i świetlic) co jest najwyższym wynikiem osiągniętym wśród wszystkich analizowanych miast w Indeksie. Rzeszów jest również dobrym przykładem promowania sportu, oferując swoim mieszkańcom ponad 20 obiektów sportowych przypadających na 100 tys. osób.

Druga edycja Indeksu została wzbogacona o wyniki ankiet skierowanych do władz i mieszkańców miast na prawach powiatu, co pozwoliło na poszerzenie perspektywy i uszczegółowienie pozyskiwanych informacji statystycznych na temat poziomu zdrowotności polskich miast.

Raport Indeks Zdrowych Miast dostępny jest na: Gdzie w Polsce żyje się najlepiej?

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.