Już ponad tysiąc świec okopowych powstało dzięki akcji zorganizowanej w Publicznej Szkole Podstawowej nr 9 w Dębicy. Puszki i ogarki świec do ich produkcji dostarczają uczniowie, mieszkańcy miasta i parafie z okolicznych miejscowości.
Akcję zainicjowała Wolontariuszka Roku Powiatu Dębickiego 2022 Agnieszka Wiater i Szkolne Koło Wolontariatu w dębickiej "Dziewiątce". - Zaangażowały się nie tylko dzieci, ale również mieszkańcy miasta i parafie.
- Z przyniesionych puszek i niewypalonych wkładów do zniczy powstają w naszej szkolnej "fabryce" świece okopowe - wyjaśnia Grażyna Pondo, dyrektor szkoły.

Jak podkreśla Barbara Rubach, nauczycielka z PSP nr 9, wykonane świece trafią do lwowskich parafii, w których pracują księża z diecezji tarnowskiej oraz do żołnierzy i pograniczników ukraińskich. To dla nich bardzo duża pomoc w zimowych miesiącach, kiedy dostawy prądu są ograniczone.

Do wyrobu świec okopowych potrzebne są czyste puszki np. po konserwach lub karmie dla zwierząt, kartonowe lub tekturowe paski pocięte do wysokości danej puszki oraz wosk lub parafina np. z ogarków świec, niewypalonych wkładów do zniczy.

- Tekturowe paski zwija się w ciasny rulon, "upycha" w puszce, dodaje tekturowy knot i całość zalewa parafiną. Tak przygotowana świeca, w zależności od wielkości puszki, płonie od 2 do kilku godzin, dając umiarkowane światło i ciepło, wystarczające, by się ogrzać, podgrzać wodę czy posiłek - relacjonuje Jan Trakarz, konserwator szkolny.

Puste puszki oraz ogarki świec i niewypalone wkłady do zniczy można przynosić do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Dębicy.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.