Przewoził gruz samochodem bez badania technicznego, samochód był również przeładowany a zainstalowany w nim tachograf, nie był sprawdzany od 2018 roku.
W dniu 5 kwietnia w miejscowości Tarnobrzeg, na ul. Sienkiewicza, inspektorzy z WITD w Rzeszowie, zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy, którym właściciel pojazdu osobiście wykonywał przewóz gruzu. Ilość ładunku oraz brak plandeki zaintrygowały kontrolujących. Zdecydowali oni, o przekierowaniu pojazdu na punkt kontrolny, na którym możliwe będzie przeprowadzenie sprawdzenia masy pojazdu jego wymiarów oraz nacisków osi.

W miejscowości Jadachy, na drodze krajowej nr 9, kontrolerzy zweryfikowali parametry dotyczące ciężaru i gabarytów pojazdu. Masa rzeczywista wyniosła 32,3 t i w porównaniu do dopuszczalnej masy całkowitej tego rodzaju pojazdu wynoszącej 26 t., stanowiła przekroczenie o 6,3 t. Również naciski osi pojazdu został przekroczony. Zgodnie z wynikiem ważenia wskazana wartość nacisku wyniosła 24,8 t, przy dopuszczalnych 18. t

Za wykonywanie przewozu drogowego pojazdem, którego masy i naciski przekraczają dopuszczalne wartości dla danej drogi lub rodzaju pojazdu, w stosunku do właściciela pojazdu wszczęto postępowanie administracyjne, zagrożone karą pieniężną nawet 15 000 zł. A to był dopiero początek.

Wypadek w Nowym Borku. Dachowanie samochodu
Dalsze czynności kontrolne ujawniły, że pojazd, którym wykonywano przewóz, ostatni raz został poddany badaniu technicznemu w 2017 roku, a zainstalowany w nim tachograf, nie był sprawdzany od 2018 roku. Kierowca nie widział również powodu, dla którego miałby korzystać z tego urządzenia i nie włożył wykresówki przeznaczonej do rejestrowania czasu jego jazdy, przerw i odpoczynków.

Te nieprawidłowości również stały się podstawą do zastosowania wobec przewoźnika procedur urzędowych. Za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym wszczęto postępowanie administracyjne, zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu za brak badań technicznych, a za nierejestrowanie swojej aktywności, kierowcy zatrzymano prawo jazy, na okres trzech miesięcy.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.