Łańcuccy policjanci i strażacy prowadzą wspólne działania dotyczące bezpiecznego korzystania z urządzeń grzewczych. To właśnie ich niewłaściwa eksploatacja jest przyczyną odnotowywanych w sezonie grzewczym pożarów i zaczadzeń.
Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy służby odnotowują zwiększoną ilość pożarów związanych z niewłaściwą eksploatacją urządzeń grzewczych, elektrycznych czy gazowych. Wtedy też dochodzi do wzrostu liczby zatruć tlenkiem węgla, które często bywają śmiertelne. Dlatego policjanci oraz strażacy prowadzą działania edukacyjno-informacyjne dotyczące zagrożeń związanych z nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych.

Wczoraj (11 stycznia) wspólne patrole odwiedziły mieszkańców gminy Rakszawa. Łańcuccy dzielnicowi wraz z przedstawicielami straży pożarnej przypominali mieszkańcom o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla oraz z okresem grzewczym. W szczególności mundurowi zwracali uwagę na pożary wynikłe z gromadzenia się zanieczyszczeń w przewodach dymowych i spalinowych oraz przypominali o obowiązku ich usuwania:
• cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
• dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
• co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
• co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Mundurowi przekazywali również mieszkańcom ulotki zawierające porady jak zminimalizować ryzyko wybuchu pożaru czy zaczadzeniem. Namawiali również do instalacji czujników tlenku węgla, które alarmują nas w sytuacji wykrycia nadmiernego stężenia tego trującego gazu.

Popularyzowanie wiedzy na temat zagrożeń związanych z sezonem grzewczym i czadem być może pomoże uniknąć w przyszłości wielu tragedii.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.